LONDÝN 30. októbra (SITA/AFP) - Reformná zmluva Európskej únie (EÚ) je totožná s mŕtvou ústavou, v komentári pre utorkové vydanie britského denníka to napísal otec odmietnutého projektu európskej ústavy, bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d'Estaing. Jeho vyjadrenia pre denník Independent pravdepodobne nahrajú do karát britským euroskeptikom, ktorí tvrdia, že nový dokument sa od ústavy neodlišuje, dostal len nové meno, a preto požadujú, aby o texte zmluvy rozhodli voliči v referende.
Britský premiér Gordon Brown a jeho vláda trvajú na tom, že o zmluve rozhodne parlament. Giscard d'Estaing píše, že právni experti "si zobrali pôvodný návrh ústavy, rozdelili ho do samostatných častí a tie potom jednu po druhej pripojili k existujúcim zmluvám". Bývalý francúzsky prezident hovorí aj o rozdieloch medzi dokumentmi; "odstránili sa" slová ako "ústava" a "ústavný", rovnako ako zmienky o európskej zástave a hymne. Okrem niektorých výnimiek pre Britániu a iných drobných ústupkov zostali podľa jeho názoru "návrhy z pôvodnej ústavnej zmluvy prakticky nezmenené". "Prečo táto nepatrná zmena? Predovšetkým preto, aby sa vypustením akejkoľvek formy slovníka ústavy odvrátila hrozba konania referenda," napísal Giscard d'Estaing.
Tento mesiac sa európski lídri v portugalskom Lisabone dohodli na obsahu reformnej zmluvy. Brown tvrdí, že konanie referenda v krajine nie je potrebné, pretože reformná zmluva sa od euroústavy zásadne líši, neohrozuje národnú suverenitu a pre britský systém vládnutia nepredstavuje žiadne radikálne zmeny.