GAZA 29. októbra (SITA/AFP/AP) - Izraelský Najvyšší súd po petícii desiatich organizácií na ochranu ľudských práv v pondelok nariadil vláde, aby do piatich dní na petíciu zareagovala a oprávnila svoje rozhodnutie zaviesť ekonomické sankcie voči Pásmu Gazy. Súd zároveň odmietol požiadavku izraelských a palestínskych signatárov petície na pozastavenie implementácie sankcií, ktoré signatári označili za "ilegálny" akt kolektívneho trestu. Generálny prokurátor Menachem Mazúz pri plánovanom pondelkovom stretnutí s predstaviteľmi rezortu obrany taktiež preskúma rozhodnutie ministra obrany Ehuda Baraka o obmedzení dodávok elektrickej energie. Minister infraštruktúry Benjamin Ben-Eliezer v pondelok vyhlásil, že toto opatrenie je posledným pokusom zabrániť vojenskej operácii, ktorá by viedla k veľkému počtu civilných obetí.
Palestínčania tvrdia, že Izrael v nedeľu obmedzil dodávky paliva o 30 percent, hoci izraelskí predstavitelia rezortu obrany hovoria o 5-11 percentách v závislosti od typu paliva. Benita Ferrerová-Waldnerová, eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy, počas pondelkovej návštevy Jeruzalema vyhlásila, že je rozhodnutím "veľmi znepokojená". Hoci vyjadrila pochopenie pre "zármutok" Izraelčanov spôsobený palestínskou raketovou paľbou, vyhlásila, že "kolektívny trest nikdy nie je riešením". Palestínčania sú úplne závislí od dodávok paliva z Izraela, v prípade elektrickej energie im Izrael dodáva viac ako polovicu spotreby.
Izraelský minister obrany Ehud Barak schválil sankcie vo štvrtok. Izraelská armáda tvrdí, že od júnového ovládnutia Pásma Gazy radikálnym hnutím Hamás odtiaľ odpálili na židovský štát približne tisíc rakiet a mínometných striel, ktoré zranili desiatky ľudí. Námestník ministra obrany Matan Vilnai v sobotu pre izraelský verejnoprávny rozhlas uviedol, že Izrael plánuje izolovať infraštruktúru Pásma Gazy všetkými možnými spôsobmi. Izraelská vláda v septembri označila Pásmo Gazy za "nepriateľskú entitu".