Mostar 28. októbra (TASR) - Politickí lídri bosnianskych Moslimov, Chorvátov a Srbov dnes v Mostare dosiahli dohodu o odblokovaní policajnej reformy, ktorá zostáva kľúčovou podmienkou pre priblíženie krajiny k Európskej únii.
Zástupcovia troch národov uviedli, že podpísali deklaráciu, ktorá rešpektuje požiadavky EÚ, aby polícia v krajine bola organizovaná na štátnej úrovni, financovaná z jedného rozpočtu a oslobodená od politických vplyvov.
"Bol to pozitívny impulz od politických lídrov, že chcú pokračovať v tomto procese a priviesť krajinu bližšie k Európe," uviedol medzinárodný správca Bosny slovenský diplomat Miroslav Lajčák. Odmietol však hovoriť o podrobnostiach najnovšej dohody, dokiaľ experti nevyjadria svoj odborný názor.
Brusel varoval, že bez policajnej reformy Bosna nemôže podpísať stabilizačnú a asociačnú dohodu, čo je prvým krokom na ceste k členstvu v EÚ.
Podľa Daytonskej mierovej dohody, ktorá v krajine ukončila vojnu z rokov 1992-95, je Bosna zložená z moslimsko-chorvátskej federácie a Republiky srbskej, pričom každá časť má svoje vlastné policajné sily. Bosnianski Moslimovia chcú bezpečnostné sily centralizovať, zatiaľ čo bosnianski Srbi si chcú vlastnú políciu zachovať.
"Dohodli sme sa, že reformované policajné sily musia odrážať ústavu a toto je pokus na odblokovanie procesu európskej integrácie," povedal premiér Republiky srbskej Milorad Dodik.
Bosnianskosrbský premiér zároveň opätovne zdôraznil, že jeho strana - Zväz nezávislých sociálnych demokratov (SNSD) odíde zo spoločných orgánov štátu, ak Lajčák neprehodnotí svoje centralizačné opatrenia. Súhrn zamýšľaných procedurálnych zmien má zamedziť dvom autonómnym častiam krajiny možnosť blokovať činnosť bosnianskeho parlamentu, vlády a ďalších inštitúcií.