Grevenbroich 26. októbra (TASR) - Posledné správy z miesta tragédie v nemeckom Grevenbroiche (spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko), kde došlo k nešťastiu na stavenisku tepelnej elektrárne, definitívne potvrdili počet obetí. Zahynuli dvaja slovenskí občania a jeden Čech, piati ľudia sú zranení, ale mimo nebezpečenstva života. Jeden záchranár dostal infarkt.
Ministerstvo zahraničných vecí SR uviedlo, že medzi zranenými sú dvaja Slováci, ostatní sú podľa nemeckej agentúry DPA českými občanmi. Rodiny obetí a zranených slovenských stavbárov boli o nešťastí informovaní.
Pôvodné informácie o piatich mŕtvych boli dôsledkom hektiky pri záchrannej akcii. Uviedol to veliteľ zásahu z düsseldorfskej polície Dieter Höhbusch. Deväť minút po volaní o pomoc boli na mieste prvé záchranné tímy.
Nešťastie sa stalo vo štvrtok popoludní, keď špeciálny žeriav mal zavesiť niekoľko ton ťažký oceľový nosník na gigantický kotol na lešení vysokom viac ako sto metrov.
V tej chvíli sa podľa informácií elektrárenskej firmy RWE zrútili štyri časti z celkovo 450 ton vážiacej konštrukcie a strhli robotníkov so sebou. Príčina nehody podľa nemeckej agentúry DPA "ešte nie je jasná".
Záchranné práce na jednom z najväčších stavenísk Európy, kde koncern RWE buduje v súčasnosti najmodernejšiu tepelnú elektráreň na svete, postupovali dnes len s ťažkosťami.
Jeden z mŕtvych visel na 140 metrov dlhom istiacom lane, podarilo sa ho odviezť len popoludní. Rovnako ako aj muža, ktorého na zemi pochovala časť lešenia. Ešte neskoro popoludní sa záchranári nemohli dostať k tretej obeti, mŕtvy muž ležal na priečnom nosníku vo výške 70 metrov.
"Či ešte niekto leží pod troskami, to by bolo síce nepravdepodobné, ale nedá sa to s absolútnou istotou vylúčiť," povedal Höhbusch.
Po nešťastí miestne orgány vyhlásili krízovú situáciu - poplach v prípade katastrof, na miesto dorazili aj hasiči z Kolína nad Rýnom a Düsseldorfu. Vo štvrtok zasahovalo na mieste 288 záchranárov a takmer 12 ľudí, ktorí psychicky pomáhajú v krízových situáciách.
Vyšetrovatelia sa spolu so znalcami snažia objasniť, či nešťastie spôsobila technická chyba alebo zlyhanie ľudského faktora. Hovorca štátnej prokuratúry z Mönchengladbachu zdôraznil, že doteraz nie sú nijakí obvinení, voči ktorým by sa viedlo vyšetrovanie.
Svedkovia, vypočutí políciou, nič nevideli, pozreli sa hore, až keď počuli hlasný rachot. "Do úvahy by prišli štyri možné príčiny: problémy materiálu, výrobné problémy, chyby pri konštrukčnom projektovaní, alebo ľudské zlyhanie," napísala agentúra DPA.
Nad miestom nešťastia sú kvôli záchranným prácam a riziku otrasov zakázané prelety lietadiel, škody sa odhadujú na milióny eur. Na pracovisku, ktoré má veľkosť ako 50 futbalových ihrísk, pracuje za normálnych okolností tisíc ľudí. Po tragédii sa podľa informácií koncernu RWE začne robiť najskôr v pondelok.