Mafra 26. októbra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Portugalsku na summite Ruska s Európskou úniou navrhol založenie inštitútu pre ľudské práva, spoločného s EÚ, ktorý by pomohol zlepšiť dialóg o politicky citlivej otázke.
Vlády EÚ a skupiny na ochranu ľudských práv tvrdia, že Rusko za vlády Putina potláča demokraciu a slobodu prejavu a niekedy používa surové metódy na likvidáciu islamistických povstaní vo svojom severokaukazskom regióne.
Putin vyhlasuje, že väčšina kritiky je neopodstatnená a obviňuje západné vlády z využívania ľudských práv ako príležitosť zasahovať do domácich záležitostí Ruska.
Ruský prezident na tlačovej konferencii po stretnutí s lídrami EÚ v Portugalsku uviedol, že navrhovaný inštitút by mohol sídliť v Bruseli alebo v inom európskom hlavnom meste. Podľa jeho slov by sa mohol zaoberať otázkami ako sloboda prejavu a práva prisťahovalcov.
"Spoločný inštitút by umožnil dialóg... Myslím, že takýto dialóg bude veľmi prospešný," dodal na tlačovej konferencii po summite v portugalskom meste Mafra.
Keď západní predstavitelia vyvíjajú nátlak na Putina pre problémy s ľudskými právami, prezident ich často obviní, že oni sami ich často porušujú. Aj predchádzajúce stretnutia EÚ-Ruska boli zatienené vzájomným obviňovaním v otázke ľudských práv.
Lídri EÚ privítali najnovší Putinov návrh a vyhlásili, že by mohol byť "krokom vpred" vo vzťahu medzi oboma stranami.
Odborníci na ľudské práva však návrh prijali so skepsou. "Už máme dve európske organizácie, ktoré dozerajú na ľudské práva - OBSE a Radu Európy - a Rusko sa ich obe snaží zničiť. Načo nám je tretia organizácia?" uviedol expert na vzťahy Rusko-EÚ Nils Muiznieks z Lotyšskej univerzity.
Putin sa vyjadril aj k protiraketovému štítu, ktorý chcú USA umiestniť vo východnej Európe. Situáciu prirovnal ku kubánskej raketovej kríze v 60. rokoch, pripomenul však, že rusko-americké vzťahy sa od studenej vojny od základu zmenili. Uviedol, že má pocit, že Amerika počúva obavy Moskvy z protiraketového obranného štítu. Dodal, že jeho puto s prezidentom Georgeom W. Bushom pomáha mierniť problémy vo vzťahu oboch krajín a Busha označil za svojho "osobného priateľa".
Putin, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a ďalší predstavitelia EÚ opakovane označili rozhovory v Portugalsku za "otvorené, úprimné a plodné".
Obom stranám summitu Rusko-EÚ sa však nepodarilo podpísať novú dohodu o spolupráci, ktorá by nahradila doterajšiu. Tá čoskoro vyprší. Rokujúce strany oznámili na záver aspoň niekoľko konkrétnych výsledkov - dve menej dôležité zmluvy o boji proti obchodu s drogami a vývoze ocele.
Rusko a EÚ sa dohodli na vytvorení varovného systému v prípade prerušenia dodávok ruskej ropy a plynu do Európy. V predchádzajúcich situáciách, keď medzi bývalými sovietskymi republikami vznikli spory o cenách, vyústili až do prerušenia ruských dodávok. Európske hlavné mestá majú odvtedy silné obavy zo spoľahlivosti Ruska a zo zámerov jeho štátnych ropných aj plynárenských spoločností.
Rusko poskytuje Európe 30 percent dovážaných energetických produktov.
Portugalský premiér José Sócrates, ktorého krajina má v rukách rotujúce predsedníctvo EÚ, na začiatku summitu uviedol: "Politici musia byť schopní reagovať na neistoty a napätia moderného sveta. Nič neprispeje k svetovému mieru viac než dobrý, stabilný a trvalý vzťah EÚ a Ruska."
Ruskí predstavitelia vyhlásili, že sú optimistickí aj ohľadne vyriešenia jednej záležitosti, ktorá bráni Moskve a Bruselu v podpísaní novej dohody o spolupráci - a to je dovoz mäsa z Poľska.
Dva roky trvajúci zákaz dovozu poľských mäsových výrobkov do Ruska viedol Varšavu k vetovaniu novej dohody s Ruskom. Výsledok nedávnych poľských volieb - v ktorých proeurópsky blok presadzujúci záujmy podnikateľov porazil premiéra Jaroslawa Kaczynského - by mohol situáciu zmierniť. Poľsko už súhlasilo, že vpustí ruských poľnohospodárskych inšpektorov do poľských podnikov. Inšpektori môžu začať už budúci mesiac. To by mohlo vydláždiť cestu, aby Poľsko stiahlo svoje námietky proti novej dohode EÚ s Ruskom.
1 3 2 jam žab