Belehrad 26. októbra (TASR) - Srbsko má politickú vôľu zatknúť z vojnových zločinov obžalovaného generála Ratka Mladiča, niektorí štátni predstavitelia však tieto snahy blokujú. Počas návštevy Belehradu to dnes vyhlásila hlavná prokurátorka haagskeho tribunálu OSN Carla del Ponte.
Hodnotenie del Ponte, ako seriózne sa Belehrad snaží zatknúť bývalého veliteľa bosnianskosbskej armády a troch zvyšných obžalovaných, je kľúčové pre pokrok Srbska k členstvu v EÚ.
Del Ponte do Belehradu pricestovala vo štvrtok v rámci príprav svojej hodnotiacej správy, ktorú predloží Bruselu. Prokurátorka podľa vlastných slov cítila, že "existuje vôľa plne spolupracovať s (jej) úradom".
"Viem, že existujú členovia vlády a vysokopostavení predstavitelia, ktorí sa veľmi snažia vypátrať tých vojnových zločincov. Tiež viem, že existujú takí, ktorí by mohli vykonať oveľa viac," povedala.
Del Ponte dodala, že ak by sa "deklarovaná odhodlanosť zmenila na efektívnejšie vedenie" a ak by sa "podnikli konkrétnejšie kroky", Bruselu by mohla povedať, že došlo k pokroku v spolupráci Srbska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Na slobode stále zostávajú štyria haagski obžalovaní, všetko etnickí Srbi. Mladič a jeho politický boss Radovan Karadžič čelia aj obvineniam z genocídy za srebrenickú masakru a obliehanie Sarajeva počas bosnianskej vojny z rokov 1992-95. Dvaja ďalší, Goran Hadžič a Stojan Župljanin sú obžalovaní zo zločinov spáchaných v Chorvátsku, resp. v Bosne.
Srbsko toto leto po viac ako roku nečinnosti a vzdorovania Haagu dodalo dvoch obžalovaných, čo odblokovalo zmrazené rokovania o predvstupovej dohode s EÚ. Brusel však ako podmienku pre uzavretie rokovaní žiada ďalšie zatknutia.
EÚ minulý týždeň odložila rozhodnutie o parafovaní stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA), ktorá je prvým krokom k prípadnému členstvu v EÚ. Dôvodom bolo vyhlásenie del Ponte, že spolupráca Belehradu s ICTY nie je dostatočná.
Srbsko je spolu s Bosnou na chvoste balkánskych uchádzačov o členstvo v EÚ. Bývalá juhoslovanská republika Slovinsko je už členom EÚ, Chorvátsko o členstve rokuje, Macedónsko je oficiálnym kandidátom a Čierna Hora SAA podpísala minulý týždeň. Dohodu podpísalo dokonca aj Albánsko, ktoré strávilo asi 45 rokov v izolácii pod stalinistickým režimom.
Rasim Ljajič, vedúci vládneho výboru pre spoluprácu s ICTY, povedal, že Belehrad "úplne odrádza" skutočnosť, že "tribunál Srbsku stále kladie podmienky ... a opäť odkladá podpísanie SAA". Dodal, že zatknutie zvyšných obžalovaných je len technickou otázkou a "po tom, čo bolo do Haagu poslaných 41 obžalovaných, nie je dôvod neveriť, že - ak to bude možné - vydaní budú aj zvyšní".
1 ari žab