Teherán. Šéf elitných iránskych Revolučných gárd generál Mohammad Alí Džafarí odmietol možnosť americkej vojenskej akcie proti Iránu a varoval, že ak by boli napadnuté jeho sily, odpovedali by "ešte rozhodnejším" útokom, uviedla v piatok iránska tlačová agentúra ISNA. Generálova reakcia prišla po tom, čo Spojené štáty oznámili rozsiahle nové sankcie zamerané proti Revolučným gardám.
Džafarí na margo možného amerického útoku novinárom vo štvrtok povedal, že ide iba o zveličovanie a že tieto slová nepovažuje za hrozbu. "Sila a moc Islamskej republiky sa opiera o vieru ľudí. Moc sa spája so skúsenosťou, poznaním a technológiou vo sfére obrany. Nepriateľ vie, že nemôže urobiť žiadnu chybu, takže tieto slová sú len zveličovaním," povedal. "Na každý útok odpovieme ešte rozhodnejším útokom."
Spojené štáty vo štvrtok zaviedli ďalšie rozsiahle sankcie voči Iránu za jeho neochotu zastaviť jadrový program a za podporu terorizmu. Sankcie sú zamerané proti iránskemu ministerstvu obrany, Revolučným gardám a ich elitnej jednotke al-Kuds a proti viacerým bankám. Ide o najprísnejšie sankcie voči Iránu od obsadenia amerického veľvyslanectva v Teheráne militantnými študentmi v roku 1979 a o prvé opatrenia tohto typu proti ozbrojeným silám inej vlády.
Revolučné gardy vznikli v roku 1979 počas islamskej revolúcie a predstavujú najmocnejšiu zložku iránskych ozbrojených síl. V súčasnosti vlastnia automobilky, stavebné firmy, farmaceutické a finančné spoločnosti a ropné polia. Ich členovia často zastávajú významné posty v iránskej vláde a ekonomike. Revolučné gardy majú 125 000 členov, sú priamo pod kontrolou najvyššieho lídra krajiny a oficiálne majú na starosti vnútornú bezpečnosť Iránu. Jednotky al-Kuds operujú mimo územia Iránu a pomáhajú skupinám ako Hizballáh. Počas bosnianskej vojny podporovali moslimov. Washington ich obviňuje z napomáhania irackým povstalcom.