Viedeň 26. októbra (TASR) - Päťdesiate druhé výročie prijatia zákona o trvalej neutralite Rakúskej republiky si dnes pripomínajú na celom území krajiny pod Alpami.
Štátny sviatok sprevádza už tradične deň otvorených dverí v sídle prezidenta Heinza Fischera, parlamente i na jednotlivých ministerstvách.
Priestory zákonodarného zboru si už od rána prišlo pozrieť množstvo návštevníkov, medzi ktorými nechýbali ani turisti zo Slovenska a z Česka, ale aj napríklad z Japonska, Nemecka či Veľkej Británie.
Po prvý raz sa otvorili verejnosti aj brány sídla rakúskych sociálnych demokratov, čo kancelár Alfred Gusenbauer využil na autogramiádu.
Vláda alpskej republiky sa už predpoludním zišla vo Viedni na mimoriadnom zasadaní a vo večerných hodinách nebudú jej členovia chýbať v Eisenstadte na Koncerte pre Rakúsko.
Alfred Gusenbauer sa na mimoriadnom zasadaní vládneho kabinetu jasne prihlásil k neutralite Rakúska, ktorú označil za neodmysliteľnú zahranično- a bezpečnostnopolitickú bázu krajiny.
"Považujem preto za dôležité dať najavo, že ľudí v tejto otázke nesmieme zneisťovať," uviedol kancelár narážajúc na časť rakúskych ľudovcov iniciujúcich diskusiu o tomto štatúte krajiny.
Neutralita a suverenita nepredstavujú rozpor, ale sa vzájomne dopĺňajú, zdôraznil a poznamenal, že Rakúsko vlastnú neutralitu nikdy nevnímalo tak, že by malo stáť bokom, ale sa vždy aktívne angažovalo tak na starom kontinente, ako v iných oblastiach planéty.
Účasť krajiny na mierových misiách podčiarkuje, že alpskej republike nejde o to, aby sa nezamotala do ozbrojených konfliktov, ale že sa angažuje aj za zachovanie mieru vo svete, vyplynulo z Gusenbauerových slov.
Kancelár sa krátko zmienil aj o nedávnom dosiahnutí konsenzu o reformnej zmluve na summite Európskej únie a vyjadril radosť nad tým, že sa tak podarilo zabezpečiť funkčnosť únie pre budúcnosť. Osobitne zdôraznil význam, ktorý pripisuje adekvátnym odpovediam únie na očakávania občanov, z ktorých mnohí majú dojem, že sa na tomto veľkom spoločenstve nepodieľajú alebo nepodieľajú primerane.
Alfred Gusenbauer vyzval koaličných partnerov na zomknutie, na toleranciu názorov iných a komplexnejšie sa venoval problematike vzdelávania, nutnosti jeho kvality, rovnosti šancí a ich spoločenského významu pre krajinu.
"Pre rovnosť šancí a korektnosť spoločnosti je potrebné, aby nikto nebol vylučovaný a každý sa mohol rozvíjať podľa svojich schopností, zdôraznil a poukázal na fakt, že krajina si nemôže dovoliť rezignovať na čo len jediný talent.
"Šance v našej spoločnosti nesmú závisieť od pohlavia, ani od sociálneho alebo etnického pôvodu, ale od vlastného výkonu a individuálnej pripravenosti," podčiarkol rakúsky kancelár.
Pri slávnostnej prísahe približne 1400 odvedencov z Viedne a spolkovej krajiny Dolné Rakúsko prezident Heinz Fischer upozornil mladíkov, že ich čaká náročné obdobie, na konci ktorého budú mať však pocit, že čosi dokázali.
Najvyšší rakúsky predstaviteľ pripomenul, že Rakúsko je mierumilovnou krajinou, ktorá rešpektuje ľudské práva. Zároveň vyjadril svoj rešpekt pre postup Franza Jägerstättera, ktorý nerešpektoval Hitlerove rozkazy z hlbokého presvedčenia.
Blahorečenie tohto nacistami popraveného odbojára v Mariendome v Linzi je takisto súčasťou dnešného slávnostného dňa v Rakúsku, kde aj múzeá a ďalšie kultúrne inštitúcie pripravili atraktívne programy.
Na slávnostnej prísahe sa popri hlave štátu a členoch vlády zúčastnili tentoraz aj predsedníčka parlamentu Barbara Prammerová, viedenský primátor Michael Häupl a šéf rakúskej strešnej odborovej organizácie ÖGB Rudolf Hundstorfer.
Rakúsky parlament 26. októbra 1955 schválil spolkový zákon o trvalej neutralite Rakúska. O desať rokov neskôr vyhlásili tento deň za štátny sviatok Rakúskej republiky.
Po tom, čo fašistické Nemecko v roku 1938 anektovalo Rakúsko a včlenilo ho do Veľkonemeckej ríše ako "Východnú marku", došlo o päť rokov neskôr v roku 1943 v moskovskej deklarácii troch veľmocí (ZSSR, USA a Veľkej Británie) k vyhláseniu tohto pričlenenia - Anschlussu - za neplatné.
Dočasná vláda Karola Rennera vyhlásila síce nezávislosť Rakúska 27. apríla 1945, avšak v úplnom rozsahu nadobudla alpská republika suverenitu až 27. júla 1955.
Po roku 1945 prevzala totiž najvyššiu moc v krajine Spojenecká komisia pre Rakúsko, ktorá pôsobila až do roku 1955. Po náročných rokovaniach s predstaviteľmi víťazných mocností došlo 15. mája 1955 vo Viedni k podpísaniu Štátnej zmluvy o obnove nezávislého demokratického Rakúska ministrami zahraničných vecí ZSSR, USA, Veľkej Británie, Francúzska a Rakúska.
Predpokladom uzavretia tohto dokumentu bol záväzok Rakúska zachovať neutralitu a nevstúpiť do žiadneho vojenského bloku, na ktorom trvali predovšetkým Sovieti.
5 12 20 le dem