SOUL 26. októbra (SITA/AFP) - Americké jednotky zostanú v Južnej Kórei aj v prípade, že by došlo k podpisu paktu o trvalom mieri na polostrove, vyhlásil v piatok juhokórejský minister zahraničia Song Min-sun. "Americké jednotky v Kórei zotrvajú na Kórejskom polostrove aj po nastolení mierového režimu a budú naďalej zohrávať úlohu, pri ktorej budú slúžiť novým bezpečnostným potrebám v severovýchodnej Ázii," povedal Song na fóre v Soule. Americké jednotky sú na Juhu prítomné od konca vojny z rokov 1950-53.
V súčasnosti stojí proti 1,1-miliónovej armáde KĽDR 29 500 amerických vojakov spolu so 680-tisícovým vojskom Južnej Kórey. Song uviedol, že aliancia medzi Washingtonom a Soulom sa už prispôsobuje novej úlohe. Americké základne sa konsolidujú a premiestňujú ďalej od medzikórejskej hranice. "Verím, že základy pre nastolenie mierového režimu na Kórejskom polostrove tak už boli položené," uviedol šéf diplomacie.
Severná a Južná Kórea sú z technického hľadiska vo vojnovom stave od konca konfliktu, ktorý sa neskončil mierovou zmluvou, ale iba prímerím, na ktorom sa dohodli jednotky OSN pod vedením USA na jednej strane a Severná Kórea a Čína na strane druhej. Diskusie o začiatku rozhovorov o mierovom pakte sa rozprúdili po tom, ako sa juhokórejskí a severokórejskí lídri počas októbrového summitu dohodli na tom, že sa budú usilovať o deklaráciu, ktorá by formálne ukončila vojnu. Šesťstranný pakt o ukončení severokórejského jadrového zbrojného programu predpokladá podpísanie formálnej mierovej zmluvy. Podľa Songa sa "praktický proces" pre vytvorenie mierového mechanizmu už začal po tom, ako sa obe Kórei, USA, Čína, Rusko a Japonsko v októbri dohodli, že Pchjongjang zverejní a ukončí všetky jadrové programy do konca roka.