RÍM 24. októbra (SITA/AFP) - Bývalý tajomník iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Alí Laridžání, ktorý sa po boku svojho nástupcu Saída Džalílího zúčastnil na rozhovoroch o iránskej jadrovej kríze v Ríme, v stredu vyhlásil, že počas rokovaní sa objavili "nové a konštruktívne myšlienky". "V poslednej časti dnešných rozhovorov sa objavili nové a konštruktívne myšlienky, ktoré môžu viesť k neskoršiemu pokroku," uviedol Laridžání pred novinármi potom, ako sa stretol s talianskym premiérom Romanom Prodim a vysokým predstaviteľom Európskej únie pre zahraničnú politiku Javierom Solanom. Džalílí, ktorý prevzal Laridžáního post v nedeľu, na tlačovej konferencii neprehovoril.
Inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu" (MAAE) sú v Teheráne a plnia si svoje povinnosti", povedal Laridžání po viac ako dvojhodinovom rozhovore s Prodim, ktorý ku koncu prebiehal za prítomnosti Solanu. Jadrový spor sa podľa neho nachádza v "intenzívnej" fáze, ktorú je potrebné "plne využiť". Utorňajšie rozhovory Laridžáního a Džalílího so Solanom obe strany zhodnotili ako "konštruktívne".
Prodi i jeho minister zahraničných vecí Massimo D'Alema rozhodne podporili pokračovanie rokovaní s Teheránom, nevylučujú však sprísnenie sankcií voči islamskej republike. "Taliansko podporuje tento dialóg ako jediný nástroj pre nájdenie riešenia v Bezpečnostnej rade" Organizácie Spojených národov, vyhlásil Prodi na stredajšej tlačovej konferencii. Solana má v novembri predložiť piatim stálym členom rady (Británia, Čína, Francúzsko, Rusko, Spojené štáty americké) a Nemecku správu z jeho rokovaní s Iránom. Bezpečnostná rada doteraz schválila dve rezolúcie, ktorými uvalila na Irán sankcie za odporovanie výzvam na zastavenie spornej výroby jadrového materiálu. Washington v súčasnosti presadzuje ďalšie sprísnenie sankcií. Ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová v stredu označila iránsky jadrový program za "snáď najväčšiu samostatnú výzvu pre americké bezpečnostné záujmy na Blízkom východe a vo svete".