Belehrad 24. októbra (TASR) - Srbská vláda dnes kritizovala medzinárodného poverenca v Bosne, slovenského diplomata Miroslava Lajčáka, ktorého obvinila zo snáh o zrušenie bosnianskej Srbskej republiky (RS) vytvorenej na základe daytonskej mierovej dohody z roku 1995.
Srbský premiér Vojislav Koštunica vyhlásil, že Lajčákove návrhy na posilnenie centrálneho parlamentu a iných štátnych orgánov predstavujú politiku sily v snahe zmeniť mierovú dohodu z Daytonu, ktorá ukončila krvavý 3,5-ročný konflikt.
Vyhlásenie signalizuje záujem Belehradu naďalej sa snažiť o udržanie vplyvu v Bosne. "Lajčák musí stiahnuť svoje rozhodnutia, alebo odstúpiť z postu vysokého reprezentanta," povedal Koštunicov poradca Srdjan Djurič.
Srbsko počas bosnianskej vojny vojensky a politicky podporovalo tamojších Srbov v boji proti Moslimom a Chorvátom. Mierovú zmluvu v ich mene dojednal srbský líder Slobodan Miloševič.
Na základe daytonskej dohody je Bosna rozdelená na dve vysoko autonómne entity - Srbskú republiku (RS) a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Obe sú voľne prepojené centrálnymi inštitúciami. Proti snahám o centralizáciu krajiny vystupujú bosnianski Srbi. Tých Lajčák minulý týždeň pobúril návrhom zmien pravidiel hlasovania centrálneho parlamentu a vlády. Ten predpokladá, že na schválenie rozhodnutia bude stačiť súhlas väčšiny prítomných, nie zvolených zákonodarcov, resp. väčšina prítomných členov vlády. Zmeny majú zabrániť predstaviteľom jednotlivých entít v tom, že potrebné reformy budú blokovať jednoducho tým, že sa nezúčastnia na zasadaniach parlamentu alebo vlády.
Srbi Lajčákov návrh považujú za pokus o oslabenie svojho miništátu a premiér RS Miroslav Dodik pohrozil odchodom srbských zástupcov z bosnianskych centrálnych inštitúcií.
Koštunica vyjadril Dodikovi podporu a ostrom slovnom výpade obvinil Západ z účasti na širšom protisrbskom sprisahaní, súčasťou ktorého je aj podpora pre nezávislosť Kosova.
Srbskí politici v minulosti naznačili, že ak sa Kosovu umožní odtrhnúť od Srbska, bosnianski Srbi môžu urobiť to isté s RS. Tento krok by pravdepodobne vyvolal nový konflikt.
Lajčák na vyjadrenia Koštunicu bezprostredne nereagoval. Slovenský diplomat dal bosnianskemu parlamentu na schválenie nových opatrení čas do 1. decembra s tým, že v opačnom prípade ich zavedie. Lajčák má ako vysoký reprezentant široké právomoci, vrátane práva zavádzať zákony a odvolávať politikov, ktorí konajú proti daytonskej zmluve.
2 ari juh