Belehrad 24. októbra (TASR) - Prípravy na vytvorenie misie EÚ v Kosove, ktorá má nahradiť súčasnú administratívu OSN, vstúpili do poslednej fázy. Ako v dnešnom vydaní informuje belehradský denník Politika, v súčasnosti prebieha proces výberu 22 vedúcich predstaviteľov správy EÚ. Noviny sa odvolávajú na najnovšiu správu prípravného tímu EUPT.
Misia EÚ bude pozostávať z 1824 úradníkov EÚ a 1139 domácich zamestnancov. Z toho veľká časť pripadá na policajnú jednotku (1395 osôb, z toho 767 príslušníkov špeciálnej polície). Šéf misie má mať 112 spolupracovníkov, v misii má ďalej pracovať 26 colníkov, 220 právnikov a 66 administratívnych pracovníkov. Misia má pôsobiť na základe dvojročného mandátu a ročne stáť 150 miliónov eur (asi päť miliárd Sk). Časť nákladov, 52 miliónov eur, už uvoľnili na zaobstaranie vybavenia.
Vytvorenie kosovskej misie EÚ predpokladá plán osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho, ktorý fínsky exprezident predložil začiatkom roku po 13 mesiacoch sprostredkovania rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou. Ahtisaari pre Kosovo navrhol nezávislosť pod medzinárodným dozorom, jeho plán však v Bezpečnostnej rade OSN v júli stroskotal na odpore Ruska. Mocnosti následne poverili "trojku" diplomatov z USA, Ruska a EÚ, aby sa pokúsili sprostredkovať riešenie. Rozhovory majú trvať do 10. decembra. Postoje oboch strán sú však naďalej nezmieriteľné - kosovskí Albánci trvajú na nezávislosti, čo však Srbsko odmieta a provincii ponúka veľmi širokú autonómiu za podmienky, že aspoň formálne zostane súčasťou Srbska. Kosovskí lídri tvrdia, že nezávislosť do konca roka vyhlásia aj jednostranne.
Nejasné zostáva, na akom právnom základe má misia EÚ pôsobiť v prípade, že BR OSN neschváli novú rezolúciu ku Kosovu. Diplomatické zdroje citované denníkom Politika však uviedli, že právny základ možno nájsť aj v súčasnosti platnej rezolúcii BR číslo 1244 z júna 1999. Dokument umožňuje, aby BR splnomocnila generálneho tajomníka OSN, aby s pomocou "relevantných medzinárodných organizácií" zorganizoval "medzinárodnú civilnú prítomnosť" v Kosove. Srbsko sa rezolúcie 1244 drží, keďže o Kosove hovorí ako o súčasti jeho územia.