Varšava 24. októbra (TASR) - Víťaz poľských volieb, líder Občianskej platformy Donald Tusk začal dnes koaličné rozhovory s menšou, proeurópskou Poľskou ľudovou stranou (PSL). Vyjadril presvedčenie, že oba subjekty spolu vytvoria koaličnú vládu.
Premiér Jaroslaw Kaczynski medzitým oznámil, že jeho vláda podá demisiu 5. novembra, v deň prvého zasadnutia nového parlamentu. Podľa vlastných slov nevidí dôvod odstúpiť skôr. Vyhlásil tiež, že jeho strana Právo a spravodlivosť (PiS) bude silnou opozíciou. Kaczynski sám nemá záujem o žiadny post v parlamente, pričom na zjazde PiS ponúkne zložiť svoju funkciu predsedu.
Tusk dnes rokoval s predsedom PSL Waldemarom Pawlakom, ktorého podporu potrebuje na väčšinu v parlamente. PSL žiada rýchle prijatie eura a menej byrokracie v prospech menších podnikov.
"Prvé stretnutie potvrdilo naše výnimočne dobré vzťahy a vzájomnú dôveru," povedal Tusk po dnešnej schôdzke. "Boli to veľmi vrelé rozhovory - nielen dvoch lídrov, ktorí chcú vytvoriť koalíciu, ale tiež dvoch priateľov," vyhlásil. Obe strany sa podľa neho zhodujú na tom, že bude premiérom.
Šéfovia PO a PSL tiež hovorili o budúcom predsedovi Sejmu. Tusk navrhol na tento post Bronislawa Komorowského, podpredsedu PO, s čím Pawlak súhlasí. Obe strany si svoje predstavy o obsadení ministerských postov porovnajú najbližší pondelok, počet členov kabinetu však chcú znížiť.
Pawlak uviedol, že obaja lídri majú záujem o otvorený dialóg s cieľom výrazne zmeniť deštruktívny štýl vládnutia z posledných dvoch rokov.
Odchádzajúci minister obrany Aleksander Szczyglo naopak kritizoval doterajšie pôsobenie PO v opozícii ako "zaslepené nenávisťou" a "patetické".
PiS podľa neho dá Tuskovi čas na to, aby mohla začať pracovať pokojne. Pripomenul tiež, že Občianskou platformou avizované želanie stiahnuť vojakov z Iraku bude potrebovať na prípadnú realizáciu aj súhlas prezidenta Lecha Kaczynského.
Premiér J. Kaczynski sa na tlačovej konferencii vyjadril kriticky o reakciách Berlína a Moskvy na víťazstvo PO v nedeľňajších predčasných voľbách.
"Táto radosť bola alarmujúca," vyhlásil s tým, že PiS očakáva od novej vlády pokračovanie politiky ochrany štátnych záujmov Poľska. Vzťahy liberála Tuska a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej nie sú také, aké "by mali byť medzi lídrami dvoch zvrchovaných štátov", tvrdí šéf PiS.