Budapešť 24. októbra (TASR) V súvislosti so vznikom a s aktivitami Maďarskej gardy nie je možné hovoriť o tom, že by v Maďarsku zosilnel nacionalizmus, iba sa extrémisti od vlaňajšej jesene viac zviditeľnili. Povedal to dnes pre TASR politológ Attila Juhász, ktorý je zástupcom riaditeľa maďarského inštitútu Political Capital.
Nezosilnel nacionalizmus v Maďarsku, ale sa stal od jesene 2006 viditeľným. Od tohto obdobia prebieha zrejmá reorganizácia krajnej pravice v Maďarsku, konštatoval Juhász. Je to podľa jeho slov dlhší proces, ktorého vývoj nemožno predvídať. "Nie je v Maďarsku viac radikálnych voličov, alebo viac extrémistov. Došlo iba k tomu, že sa zviditeľnili," dodal.
Samotná garda je zaujímavá viac z vnútropolitického hľadiska, nie ani tak napríklad vo vzťahu Maďarska k Slovensku a nie je ani znakom zosilnenia nacionalizmu v Maďarsku. Riziko gardy spočíva podľa politológa v tom, že v krajine existuje konflikt medzi maďarským a rómskym obyvateľstvom. Garda politizuje tak, že stavia na tento konflikt.
"Prakticky na vidieku robia nábor do gardy takým spôsobom, že jej činnosť uvádzajú v prvom rade ako protirómsku, v každodennom živote sa to takto objavuje. Riziko je v tom, že ak by tento proces naštartoval, a v reakcii na gardu by vznikli nejaké rómske organizácie v obciach, tak to by nenapomohlo spolužitiu Rómov a Maďarov," poznamenal Juhász a dodal, že je na to príklad v Bulharsku, kde prebehol takýto proces.
Na margo skutočnosti, že 30 príslušníkov gardy sa objavilo na jednom z podujatí utorňajšieho štátneho sviatku, politológ podotkol, že v Maďarsku je už bežné, že na národných sviatkoch sa zjavia krajne pravicové radikálne skupiny.
"Bolo to pre nich dôležité z hľadiska toho, aby sa objavili v médiách. Z politického hľadiska význam spočíva v tom, že za Maďarskou gardou existuje strana Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik), ktorá iniciovala celý vznik gardy, a od vzniku gardy - od augusta 2007 sa stala pre prieskumy verejnej mienky merateľným subjektom," povedal Juhász.
Nebezpečenstvo však podľa neho nespočíva v tom, že by teraz enormne zosilnela radikálna strana, lebo o tom nie je ani reč, ale v tom, že môže zosilnieť taká strana, ktorá môže odlákať voličov od FIDESZ.
"Už dávno totiž vieme, že v Maďarsku najvýznamnejšia radikálna vrstva občanov volí FIDESZ. Ak sa teda strana FIDESZ, ktorá sa čoraz viac orientuje do stredu politického spektra, a Jobbik, ktorá ďalej stavia svoju politiku na garde, dostanú do konfliktu, tak sa môže stať, že Jobbik sa dostane blízko k päťpercentnému prahu vstupu do parlamentu," uzavrel rozhovor pre TASR politológ Political Capitalu.
M.Schulz: Fašistické prejavy v Maďarsku treba odsúdiť
Na maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya môže mať každý svoj názor, v Európskej únii však nie je povolené, aby demonštranti nadávali predsedovi vlády do "špinavých židov".
Týmito slovami reagoval dnes na zasadaní Európskeho parlamentu v Štrasburgu líder frakcie Strany európskych socialistov Martin Schulz na udalosti uplynulých dní v maďarskej metropole, v ktorej podobne ako pred rokom opäť vyčíňali extrémisti.
Možno byť na Gyurcsányovej strane alebo aj proti nemu, "toto je však v každom prípade fašistický prejav", ktorý treba odsúdiť, podčiarkol Martin Schulz. Podľa jeho slov síce proti demonštráciám nemožno nič podniknúť, ale "toto predstavuje novú kvalitu".
Väčšina prítomných v rokovacej sieni EP reagovala na Schulzove slová búrlivým potleskom.
Šéf druhej najväčšej frakcie EP požiadal predsedajúceho, aby tlmočil predsedovi EP Hansovi-Gertovi Pötteringovi stanovisko europoslancov k podobným prejavom, ktoré je zrejmé z ich reakcie. Predsedajúci potom v odpovedi uviedol, že posolstvu každý porozumel a odkaz bude tlmočiť šéfovi EP.
Informovala o tom maďarská agentúra MTI.
Autor: ks