Peking.
Zábery štátnej televízie ukázali, ako sondu Čchang'e 1 vynáša raketa Dlhý pochod 3 do vesmíru z kozmodrómu Si-čchang, ktorý sa nachádza v juhozápadnej provincii S'-čchuan.
VIDEO: Štart rakety
Sonda najskôr niekoľkokrát obletí okolo Zeme a následne sa vydá na cestu k Mesiacu, ku ktorému by mala doraziť 5. novembra. Na jeho obežnej dráhe má zotrvať jeden rok a zbierať údaje pre vedecký výskum.
Začiatok čínskej mesačnej misie prišiel len šesť týždňov po tom, čo Japonsko ako prvá ázijská krajina vyslala satelit na obežnú dráhu Mesiaca. Tri a pol desaťročia po poslednom pristátí amerických astronautov na Mesiaci sa zdá, že záujem o toto vesmírne teleso znova ožil. Podobné misie plánujú odštartovať v najbližšom roku aj India a USA.
V rámci druhej etapy mesačného programu by čínski vedci chceli najneskôr do roku 2012 dopraviť na Mesiac kozmický modul. V tretej fáze, avizovanej do roku 2017, plánujú Číňania prepraviť späť na Zem vzorky mesačných kamenín.
Najľudnatejšia a najrýchlejšie sa rozvíjajúca krajina na svete, neľutujúca peniaze na nákladný vesmírny program, vyslala v roku 2003 z vlastných síl do vesmíru kozmonauta, čím sa v tomto smere po Rusoch a Američanoch zaradila na tretie miesto v historickom rebríčku štátov.
Prípadná účasť Pekingu na práci kozmonautov v priestoroch Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) zatiaľ naráža na vytrvalý odpor Washingtonu.