Brusel/Štrasburg 24. októbra (TASR) Maďarská garda a jej podobné skupiny vyvolávajú znepokojenie na pôde Európskeho parlamentu. Ako dnes uviedol pre TASR líder druhej najväčšej parlamentnej frakcie Martin Schulz, socialisti sledujú so znepokojením rastúcu členskú základňu Maďarskej gardy.
"Čo sa týka Maďarska, radi by sme poznali odpoveď na otázku, či sa strana Viktora Orbána konečne a explicitne dištancuje od Maďarskej gardy a či sa tým pripojí k základným európskym demokratickým hodnotám," konštatoval šéf socialistov.
Podľa Schulza budú socialisti pozorne sledovať aktivity tejto organizácie, rovnako ako ktoréhokoľvek ďalšieho fašistického, ultrapravicového či rasistického politického hnutia kdekoľvek v Európe a budú proti nich bojovať politickými prostriedkami, ktoré majú k dispozícii. Z tohto dôvodu frakcia vytvorila dozornú skupinu tzv. Extreme Right Watch vedenú bulharským europoslancom Kristianom Vigeninom, ktorá by mala spolu s ďalšími politickými skupinami dnes predložiť písomnú deklaráciu vyzývajúcu na všeobecnú uvedomelosť a širokú verejnú podporu v boji proti takýmto hnutiam kdekoľvek v Európe.
Deklarácia, ktorú má TASR k dispozícii a ktorej predkladateľmi sú okrem Vigenina aj traja maďarskí europoslanci - Csaba Sándor Tabajdi, István Szent-Iványi a Péter Olajos - spolu so španielskym europoslancom Mikelom Irujom Amezagom, je zameraná na aktivity všetkých extrémistických a polovojenských skupín, pôsobiacich v niektorých členských krajinách EÚ. Okrem Maďarskej gardy sa medzi nimi uvádza okrem iných aj Slovenskú pospolitosť, korutánske hnutie Kärntner Heimatdienst a ďalšie skupiny takéhoto charakteru z Belgicka, Veľkej Británie, Dánska, Grécka, Rumunska a Bulharska.
Podobnú deklaráciu zameranú však len na Maďarskú gardu predložili ešte na septembrovom plenárnom zasadnutí aj traja slovenskí europoslanci - Irena Belohorská, Sergej Kozlík a Peter Baco (všetci HZDS). V dokumente predloženom na podpis europoslancom vyzývajú "všetky kompetentné orgány v Maďarskej republike, ako aj na celoeurópskej úrovni, aby činnosť gardy dôsledne sledovali a všetky členské krajiny EÚ, aby pôsobenie nacionalistických skupín, akou je aj Maďarská garda, dôsledne monitorovali a rázne zakročili voči aktivitám, ktoré by v budúcnosti mohli vyvolávať konfliktné situácie."
Potrebu takejto deklarácie odôvodňujú jej predkladatelia skutočnosťou, že vznik Maďarskej gardy a jej ciele vyvoláva obavy z jej činnosti nielen v Maďarsku, ale aj v susedných krajinách, a že maďarské súdy umožnili legálne pôsobenie tohto spolku. Pripomínajú pritom, že "história ukázala, do akých podôb môže prerásť militantný nacionalizmus".
Podpísať ju možno do 24. decembra. Vedúca kancelárie slovenskej delegácie v socialistickej frakcii EP Gabriella Kečkéšová TASR potvrdila, že zo strany troch členov EP (Monika Beňová, Vladimír Maňka a Miloš Koterec - SMER-SD) má táto iniciatíva podporu. Slovenská skupina v rámci Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov sa podľa jej tlačového oddelenia deklaráciou predloženou Belohorskou, Kozlíkom a Bacom nezaoberala a ponecháva na každom poslancovi rozhodnutie, či ju podpíše alebo nie. Podľa informácií Belohorskej ju do utorka podpísal zatiaľ len Miroslav Mikolášik.
Belohorská, ktorá v EP zastupuje nezaradených europoslancov, varuje, že rozširovanie členskej základne Maďarskej gardy možno brať ako postrach.
"Samozrejme, že my sa obávame toho nárastu a myslím si, že ten nárast je skôr odpoveďou na nekonanie celej európskej demokratickej spoločnosti. Možno majú tí Maďari dobrý lobing, že si myslia, že si to vyriešia nejako na námestiach," uviedla pre TASR Belohorská.
V súvislosti s upozorneniami, ktoré podľa jej slov dostáva zo strany zástupcov maďarskej menšiny na Slovensku a ktoré poukazujú na existenciu Slovenskej pospolitosti, europoslankyňa pripomenula, že jej akcie sú sledované políciou a dopredu sa prijímajú potrebné opatrenia.
"A určite by im nikto nedal právo na takéto mašírovanie cez stred Bratislavy alebo na významné miesta. Mnohé z týchto prejavov v rámci uniformy, ktorú má Maďarská garda, sa spájajú s obdobím 2. svetovej vojny a to nie je dobré. Ja odmietam tie čierne čižmy ako skutočne negatívnu spomienku a je úplne jedno, či je tá čižma slovenská, maďarská alebo nemecká," zdôrazňuje slovenská zástupkyňa v EP.
(Spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar