Madrid 23. októbra (TASR) - Španielsko veľmi pozitívne vníma ekonomický pokrok Slovenska a plne podporuje postoj slovenskej vlády, aby pri posudzovaní pripravenosti krajiny na zavedenie eura boli rozhodujúce ekonomické, a nie dodatočné politické kritériá. Slovenský minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek to dnes uviedol po rokovaní so španielskymi rezortnými partnermi počas návštevy Madridu.
Slovensko chce vstúpiť do eurozóny k 1. januáru 2009 - ako prvé z členov V4. Podľa vyjadrení španielskych ekonomických predstaviteľov by práve euro mohlo byť najväčším lákadlom pre zahraničných investorov v oblasti stredoeurópskeho regiónu.
"Myslím, že pokiaľ by sa vláde podarilo tento cieľ naplniť, je to jeden z najlepších motívov, ako k nám prilákať investorov," uviedol pre TASR Jahnátek, ktorý je v Madride súčasťou štátnej návštevy prezidenta SR Ivana Gašparoviča.
Minister ďalej konštatoval, že Španielsko je zhruba 10 rokov pred Slovenskom v oblasti investičnej politiky a získavania nových investícií. "Pri rozhovore na ministerstve hospodárstva zaznela veľmi zaujímavá myšlienka, ktorú by sme si mali rýchlo osvojiť aj my na Slovensku, že nie vždy je to o lákaní nových investorov, ale ide aj o určitý servis a permanentné staranie sa o investorov, ktorí už v krajine sú," povedal.
Pri vzájomnej spolupráci je podľa ministra užitočné využiť bohaté skúsenosti Španielov z implementácie štrukturálnych fondov Európskej únie. Za potrebné tak považuje vyslať v krátkom čase pracovníkov implementačných agentúr pod gesciou MH SR do Španielska, aby spoznali využívanie eurofondov na rozvoj ekonomiky.
Vzájomná obchodná výmena, ako aj španielske investície na Slovensku zatiaľ zaostávajú za možnosťami oboch krajín. Priestor pre spoluprácu poskytuje podľa Jahnátka automobilový priemysel, ktorý má v Španielsku silnú tradíciu. "Španieli dnes už pokročili v tomto odvetví, majú vlastné vývojové strediská, nielen v automobilizme, ale aj v oblasti elektrotechniky. Toto je smer, kam sa chceme uberať aj my na Slovensku," dodal.
Smerovanie investícií medzi SR a Španielskom môže byť podľa Jahnátka obojstranné, pričom ako vhodné spomenul oblasti strojárstva, energetiky, či cestovného ruchu. "Myslím, že spojiť aktivity slovenských a španielskych podnikateľov v oblasti cestovného ruchu je veľmi užitočné," konštatoval.
(osobitný spravodajca TASR Marián Holubčík) zll
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k správe prehľad dvojstranných ekonomických a obchodných vzťahov.
Podiel Španielska na zahraničnom obchode SR sa pohybuje na úrovni okolo 2 %. Obchodná výmena naberá na intenzite a obrat každoročne stúpa, predovšetkým sa zvyšuje objem slovenského vývozu, ktorý má v ostatných rokoch stúpajúcu tendenciu. Podiel Španielska na slovenskom importe stúpol z 0,37 % v roku 1993 na 1,54 % za rok 2006. Podiel Španielska na slovenskom exporte v roku 2006 dosiahol 2,9 %. Za rok 2006 SR so Španielskom dosiahla pozitívne obchodné saldo 15,5 miliardy Sk.
Predbežné výsledky zahraničného obchodu za 1. polrok 2007 potvrdzujú uvedený trend. Za január až jún dosiahlo saldo vzájomného obchodu +11,6 miliardy Sk v prospech SR a celková obchodná výmena za polrok už presiahla 33 miliárd Sk.
Najväčšie položky slovenského vývozu za rok 2006 tvorili stroje a mechanické nástroje (podiel 41,9 %), vozidlá a dopravné zariadenia (36,3 %), a základné kovy a výrobky z nich (4,0 %). Dovoz zo Španielska predstavujú vozidlá a dopravné zariadenia (36 %), stroje a mechanické nástroje (24 %), základné kovy a výrobky z nich (8,1 %).
Investičná prítomnosť španielskych firiem na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami nie je veľmi výrazná, aj napriek tomu, že za ostatné dva roky sa investície zdvojnásobili. Kumulatívny objem španielskeho kapitálu a reinvestovaného zisku v slovenských podnikoch k 31. decembru 2006 bol 1,765 miliardy SKK, v prepočte 52,38 milióna EUR), čo predstavuje 17. miesto v poradí krajín investujúcich na Slovensku a 0,38-% podiel na celkových investíciách v SR.
Existuje predpoklad ďalšieho rastu španielskych investícií, najmä do automobilového priemyslu, stavebníctva, elektromontážneho sektora a do služieb. Španielske stavebné firmy prejavili záujem aj o budovanie infraštruktúry v SR.
V Španielsku podnikajú slovenské firmy prostredníctvom svojich španielskych partnerov a reprezentantov alebo založením priamo svojej obchodnej a distribučnej pobočky.
(1 EUR = 33,696 SKK)