Londýn 23. októbra (TASR) - Prípadný zásah tureckých ozbrojených síl na území Iraku by nebol namierený proti územnej celistvosti tejto krajiny, ale výlučne proti separatistom zo Strany kurdských pracujúcich. V Londýne to dnes vyhlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý nevylúčil realizáciu tureckej vojenskej operácie na severe Iraku v blízkej budúcnosti.
Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom britskej vlády Gordonom Brownom pripomenul minulotýždňové rozhodnutie zákonodarného zboru krajiny, ktorým poslanci splnomocnili vládu na realizáciu vojenskej akcie. Vládny kabinet môže toto splnomocnenie "kedykoľvek využiť", vyplynulo z Erdoganových slov.
Aj keď sa turecký premiér vyhol bližšiemu určeniu termínu operácie, dal jasne najavo, že by k nej mohlo dôjsť aj v blízkej budúcnosti.
Iracká vláda si podľa jeho slov osvojila istý mechanizmus prístupu k problematike Strany kurdských pracujúcich (PKK) a Turecko 14 mesiacov márne očakáva, aby priniesol výsledky. "Nemôžeme čakať donekonečna, musíme prijať vlastné rozhodnutia," formuloval Recep Tayyip Erdogan. Zároveň však zdôraznil, že Turecko nemá žiadne zámery v súvislosti s územnou a politickou integritou Iraku.
Britský premiér G. Brown v menej vlády ostrovnej krajiny dôrazne odsúdil činy PKK, vrátane víkendového únosu a zabitia tureckých vojakov. Zároveň informoval, že londýnska vláda zakáže činnosť PKK a s ňou spojených organizácií na Britských ostrovoch a britské ozbrojené sily v Iraku urobia zasa všetko preto, aby zabránili prenikať teroristom z tejto krajiny do Turecka.
Predseda britskej vlády však jasne dal najavo, že Londýn nie je stúpencom prípadnej vojenskej akcie Turecka na severe susedného Iraku, keď konštatoval, že jeho kabinet "podporuje zdržanlivosť, ktorú Ankara preukázala aj počas mimoriadne náročných okolností uplynulých dní".
Brown využil tlačovú konferenciu, aby dnes opakovane potvrdil, že jeho krajiny podporuje proces pričleňovania Turecka k EÚ.
Pozorovatelia sa domnievajú, že tak USA, ako aj Veľká Británia sa obávajú destabilizácie v súčasnosti relatívne pokojného severoirackého regiónu po prípadnej tureckej invázii.