Uviedol to krátko pred tým, ako sa majú v Ríme začať rozhovory zamerané zmiernenie medzinárodného sporu okolo iránskeho jadrového programu.
Západné krajiny obviňujú Irán z tajného vývoja atómových zbraní. Teherán to popiera a tvrdí, že nukleárnu technológiu chce výlučne na to, aby vyrábať elektrickú energiu a ušetril väčšiu časť svojich veľkých zásob ropy a zemného plynu na vývoz.
"Sme za rozhovory, no nebudeme s nikým rokovať o našom práve na nukleárnu technológiu," citovala štátna televízia vyjadrenie Ahmadínežáda počas jeho návštevy Arménska, ktorú dnes neočakávane skrátil. "Podmienky by mal stanovovať Irán, nie druhá strana."
Podľa správy iránskej tlačovej agentúry Fars prezident tiež zopakoval postoj Iránu v tom, že nezastaví obohacovanie uránu. Ide o kľúčovú požiadavku Bezpečnostnej rady OSN, pretože okrem výroby jadrového paliva môže byť využitý na prípravu materiálu pre atómové zbrane. BR OSN uvalila na islamskú republiku dve série sankcií v dôsledku odmietania tejto požiadavky.
Nový iránsky vyjednávač pre otázku jadrového programu, spojenec prezidenta Saíd Džalílí, pricestoval dnes do Ríma na rozhovory so šéfom zahraničnej politiky EÚ Javierom Solanom, ktorý zastupuje svetové veľmoci na rokovaniach zameraných na vyriešenie krízy.