Budapešť. Vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou za účasti maďarských ústavných činiteľov a ďalších pozvaných hostí začali sa na Kossuthovom námestí v Budapešti ústredné oslavy štátneho sviatku, kedy si Maďari pripomínajú vypuknutie revolúcie proti diktatúre a proti sovietskej okupácii v roku 1956.
Maďarská polícia v utorok večer rozohnala účastníkov nepovolenej protivládnej demonštrácie, pri nepokojoch bolo zranených devätnásť osôb. Štrnásť policajtov a päť civilistov, vrátane novinárov, utrpelo ľahké zranenia a 20 ľudí zadržali po zrážkach medzi pravicovými extrémistami a políciou, uviedol šéf polície József Bencze na tlačovej konferencii.
Video: Zásah polície proti demonštrantom v Budapešti
Polícia proti davu niekoľkých stoviek demonštrantov, ktorý smeroval k budove Štátnej opery, kde mal prejav premiér Ferenc Gyurcsány, zakročila vodnými delami a slzným plynom. Niektorí z radikálov hádzali zápalné fľaše a podpaľovali autá. V utorok, v deň výročia povstania, sa očakávajú sprísnené bezpečnostné opatrenia - v uliciach Budapešti by mali byť v pohotovosti tisíce policajtov, aby sa neopakovali udalosti z 23. októbra minulého roka, keď bolo pri zrážkach zranených a zatknutých niekoľko stoviek osôb. Najväčšou hrozbou pre bezpečnosť by mala byť masová protivládna demonštrácia zvolaná hlavnou opozičnou stranou Fidesz na utorok. Predpokladá sa, že sa na nej zúčastnia desaťtisíce ľudí.
Minuloročným zrážkam medzi políciou a extrémistami predchádzalo zverejnenie zvukovej nahrávky zo 17. septembra, na ktorej Gyurcsány priznal, že klamal voličov v ekonomických otázkach za účelom svojho znovuzvolenia. Do budovy verejnoprávnej televízie následne prenikla skupina výtržníkov a udalosti vyvrcholili niekoľkými dňami násilných nepokojov.
Občania sú nespokojní, vláda ich nepustila k oslavám
Oficiálnym oslavám 51. výročia revolúcie sa v Budapešti dnes prizerali spoza kovových bariér a kordónov policajtov iba hŕstky Maďarov, z ktorých väčšina vyjadrovala nespokojnosť s tým, že ich nepripustia k oslavám, ako tomu bolo v minulosti.
"Jednoducho nemôžeme byť nikde prítomní. Ľudu nedovolia byť pri oslavách, podobne ako tomu bolo vlani pred parlamentom obkolesenom bariérami. Ulice sú uzatvorené, obyčajných ľudí nepripustia k oslavám. K pomníku hrdinov 1956 teraz kladie vence ten istý, kto vtedy strieľal," povedala pre TASR žena v stredných rokoch, ktorá pracuje ako turistická sprievodkyňa. Podľa nej jediným riešením je odstúpenie vlády.
"Je to pretvárka, táto vláda si uvedomuje, že nie je hodná oslavovať našich predkov. Krajinu zničili títo, ktorí v roku 1956 povraždili našich otcov," povedal 41-ročný muž, ktorý sa zaoberá prepravou nábytku. Podľa jeho slov teraz vládnu v Maďarsku potomkovia vtedajších komunistov. "Treba očistiť verejný život. Týchto kriminálnikov, ktorí vypredali krajinu, zas dať zatvoriť. Maďarské hospodárstvo vedome zničili, podporujú nadnárodné spoločnosti," dodal.
Mladý muž pracujúci v občianskej sfére vytkol, že politická elita sa na oslavách nechá chrániť mohutnou policajnou silou. "Silu by mali preukázať vtedy, keď by bolo potrebné ochrániť záujmy Maďarov žijúcich za hranicami, napríklad na Slovensku," zdôraznil.
Autor: šif