New York 23. októbra (TASR) - Nový výskum nezistil žiadne dôkazy, ktoré by podporili teóriu, že pacienti trpiaci rakovinou môžu ovplyvniť priebeh alebo výsledok ochorenia zlepšením svojej citovej pohody, respektíve, že psychoterapiou si môžu predĺžiť život.
Vedci okolo Jamesa C. Coyneho z Pennsylvánskej univerzity vo Filadelfii na základe skúmania 1093 pacientov s rakovinou hlavy a krku, ktorí poskytli informácie o svojom citovom zdraví, zistili, že citová pohoda nie je predpokladom pre dlhší život, prípadne prežitie pacientov.
Počas výskumu konaného v rokoch 1992-2000 zomrelo dovedna 646 skúmaných pacientov, pričom úmrtie nesúviseli s duševným rozpoložením dotyčných - dokonca ani po zohľadnení niektorých iných faktorov ako pohlavie, druh alebo štádium nádoru, uvádza vedecký tím v odbornom magazíne Cancer.
Z tohto výskumu a publikovanej literatúry vyplýva, že neexistujú vierohodné dôkazy, podľa ktorých účasť onkologických pacientov na psychoterapii alebo podporných skupinách predlžuje ich životy.
V nedávnom vydaní časopisu Psychological Bulletin Coyne napísal: "Nádej, že proti rakovine môžeme bojovať ovplyvňovaním citových stavov, je zrejme chybná."
"Ak si onkologickí pacienti želajú psychoterapiu, alebo ak chcú byť v podpornej skupine, mali by dostať príležitosť tak urobiť. Môže to priniesť množstvo citových a sociálnych prínosov. Ale takéto zážitky by nemali vyhľadávať len kvôli očakávaniu, že si predlžujú život," uviedol Coyne.