New York 23. októbra (TASR) - Európska únia a iné krajiny, ktoré sú proti trestu smrti, v najbližších týždňoch spustia nové snahy o prijatie rezolúcie Valného zhromaždenia OSN s výzvou na jeho zrušenie. V pondelok to oznámili diplomati.
Dva podobné pokusy v minulosti stroskotali, čiastočne kvôli odporu USA, kde mnohé štáty stále popravy vykonávajú. Diplomat oboznámený s kampaňou uviedol, že požiadavka na zrušenie trestu smrti bude oproti minulosti zmiernená.
Namiesto požiadavky na úplné a priame zrušenie hrdelného trestu, návrh rezolúcie, ktorý dostala k dispozícii agentúra Reuters, vyzýva krajiny, ktoré zločincov odsudzujú na smrť, aby "vyhlásili moratórium na popravy s perspektívou zrušenia trestu smrti".
Text označuje používanie trestu smrti za "popretie ľudskej dôstojnosti a integrity" s tým, že "neposkytuje žiadnu pridanú hodnotu ako odstrašujúci nástroj", pričom súdne omyly alebo zlyhania po poprave nemožno zvrátiť ani napraviť.
Rezolúcie VZ OSN nie sú - na rozdiel od rezolúcií Bezpečnostnej rady - právne záväzné, majú však morálnu silu.
Jeden diplomat za podmienky, že nebude identifikovaný, povedal, že návrh rezolúcie vypracovalo 27 členských štátov EÚ a deväť ďalších krajín. Úsilie vedú Taliansko - horlivý odporca trestu smrti - a Portugalsko, ktoré momentálne EÚ predsedá. Únia v máji poverila Taliansko, aby viedlo snahy o presadenie moratória OSN na celosvetové zastavenie vykonávania popráv.
Podľa údajov zozbieraných organizáciou Amnesty International v roku 2006 došlo v celosvetovom meradle k poklesu vykonaných popráv na 1591 oproti 2148 z roku 2005. Tiež sa znížil počet krajín, ktoré trest smrti využívajú.
Trest smrti je zakázaný v stovke krajín, 69 ho stále využíva, pričom približne 90 percent odsúdencov sa popraví v šiestich krajinách - Číne, Iráne, Iraku, USA, Pakistane a Sudáne.