Banja Luka 22. októbra (TASR) - Medzinárodný poverenec v Bosne Miroslav Lajčák dnes napriek protestom a hrozbám bosnianskosrbských politikov vyhlásil, že nemieni ustúpiť od svojho piatkového rozhodnutia, ktoré má zefektívniť proces rozhodovania centrálnej vlády a parlamentu balkánskej krajiny.
Po stretnutí s premiérom bosnianskej Srbskej republiky (RS) Miloradom Dodikom Lajčák v Banja Luke povedal, že jeho opatrenia boli nesprávne interpretované a že v žiadnom prípade nie sú namierené proti RS, ani proti žiadnemu z troch štátotvorných národov - Bosniakom, Srbom ani Chorvátom.
Bosnianskosrbskí lídri Lajčáka obvinili z porušenia mierovej dohody z Daytonu a ústavy krajiny a pohrozili odchodom z centrálnej vlády.
"Moje rozhodnutie bolo nesprávne interpretované. Cieľom tohto rozhodnutia je fungovanie krajiny a jej inštitúcií a v žiadnom prípade nie je namierené proti Srbskej republike, žiadnemu inému regiónu alebo národnostnej skupine," povedal Lajčák novinárom.
Na základe mierovej dohody z Daytonu, ktorá ukončila etnický konflikt z rokov 1992-95, je Bosna rozdelená na dve vysoko autonómne entity - RS a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Obe sú spojené slabou centrálnou vládou, ktorej činnosť často blokuje rivalita medzi etnikami a regiónmi.
Lajčák v piatok na základe rozsiahlych právomocí Vysokého reprezentanta (HR) medzinárodného spoločenstva zaviedol zákon, ktorý obmedzuje minimálny počet ministrov, ktorí musia byť prítomní, keď vláda - Rada ministrov - schvaľuje zákony. Tiež nariadil parlamentu, aby do 1. decembra zjednodušil hlasovacie procedúry.
Bosnianskosrbskí politici cez víkend opatrenia odsúdili ako "zjavnú diktatúru" a pohrozili odchodom zo všetkých postoch v centrálnej vláde, ak ich Lajčák neodvolá.
Dodik ponúkol rezignáciu na post premiéra RS a predsedu Zväzu nezávislých sociálnych demokratov (SNSD). Strana obe ponuky odmietla.
Po stretnutí s Lajčákom sa zdalo, že Dodik je prístupnejší pre kompromis. "Ak právna interpretácia (Lajčákovho rozhodnutia) ukáže, že na väčšinovom hlasovaní sa musia podieľať poslanci z každého regiónu, iné ustanovenia pre nás nebudú problémom," povedal Dodik na spoločnej tlačovej konferencii s Lajčákom.
Hlasovací systém v bosnianskej vláde a parlamente bol založený na väčšine zvolených predstaviteľov, čo však Lajčák zmenil na väčšinové hlasovanie prítomných predstaviteľov, čím ich prinútil zúčastňovať sa na zasadaniach, ktoré často bojkotovali. Rozhodnutie slovenského diplomata vyvolalo medzi bosnianskymi Srbmi obavy, že môžu byť prehlasovaní.
Lajčák však ponechal v platnosti podmienku, že zákon musí podporiť tretina poslancov z každého regiónu - staršie opatrenie, ktoré má garantovať ochranu životne dôležitých záujmov bosnianskych Srbov, Moslimov a Chorvátov.