Assisi 22. októbra (TASR) - Medzinárodná nadácia Pax International dnes v talianskom Assisi odovzdala slovenskému vicepremiérovi Dušanovi Čaplovičovi Zlatú palmu za jeho záslužné a prospešné aktivity nasmerované k posilňovaniu mierového dialógu medzi občanmi Európy.
Zlatá palma je zarámovaná pozlátená vetvička z olivovníka, ktorý v kostole sv. Františka v Assisi pred 20 rokmi zasadil vtedajší pápež Ján Pavol II. Ocenenie vicepremiérovi odovzdal páter Gian Maria Polidoro, prezident medzinárodnej nadácie podporovanej Vatikánom.
Čaplovič predtým v miestnej galérii Loggie otvoril výstavu venovanú spisovateľovi Jozefovi Cígerovi-Hronskému, ktorú zorganizovali Slovenský inštitút (SI) a veľvyslanectvo. Prítomní boli aj rektor miestnej Univerzity Uniglobus, Giorgio Cegna, veľvyslanec SR v Taliansku Stanislav Vallo, riaditeľ SI Miroslav Musil a primátor mesta Assisi Claudio Ricci.
Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič pricestoval na krátku návštevu Talianska z Kanady.
Čaplovič absolvoval v Assisi pracovné rozhovory s primátorom Riccim, rektorom univerzity Cegnom i pátrom Polidorom. Rokovania predstavujú ďalší vklad do pokračujúceho širokého slovensko-talianskeho dialógu.
Na stretnutí s primátorom Riccim to Čaplovič potvrdil slovami, že jeho návšteva nadväzuje na nedávnu návštevu podpredsedu Národnej rady SR Miroslava Číža.
V Assisi horí večný oheň a každý rok na Deň sv. Františka sa jeden z talianskych regiónov zúčastňuje na jeho udržiavaní. Primátor Ricci vyšiel s iniciatívou, aby sa tento akt stal medzinárodným.
Vicepremiér SR zdôraznil, že Assisi je medzi Slovákmi známe nielen ako mesto sv. Františka, ale aj ako mesto mieru. V tomto má spoločný charakter s Bratislavou, ktorá bola takisto vyhlásená za mesto mieru a samotné Slovensko chce na budúci rok nadviazať tesnejšie styky s regiónom Benátsko, ktorý prišiel na rad zúčastniť sa v Assisi na udržiavaní večného ohňa.
Rektor Univerzity Uniglobus oboznámil podpredsedu vlády SR s činnosťou a aktivitami tejto inštitúcie, ktorá otvára vzdelávacie centrá postupne na všetkých kontinentoch a vybrala si SR ako svojho partnera.
Na jej pôde totiž vzniklo slovenské kultúrne centrum, vedené práve rektorom Cegnom, ktoré organizovaním kultúrnych akcií a pomocou slovenskému veľvyslanectvu i Slovenskému inštitútu prispieva veľmi intenzívne k prehlbovaniu a utužovaniu kultúrnych vzťahov a spolupráce medzi Slovenskom a Talianskom.
V utorok sa vicepremiér SR Dušan Čaplovič vráti späť do vlasti.
ari dem