Viedeň 22. októbra (TASR) - Rokovania o budúcom štatúte Kosova sa dnes vyostrili a nahnevané vyjadrenia srbských aj kosovskoalbánskych vyjednávačov po najnovšom kole medzinárodne sprostredkovaných rozhovoroch zvyšujú pravdepodobnosť, že kosovskí lídri naplnia svoje hrozby a nezávislosť provincie po 10. decembri vyhlásia jednostranne.
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu novinárom povedal, že viedenské stretnutie sa "bohužiaľ skončilo totálnym sporom" a zvýraznilo rozdielne postoje Prištiny a Belehradu, ktorý trvá na tom, aby si suverenitu v Kosove ponechal aspoň formálne.
Sejdiu mimoriadne ostrými slovami postoj súčasného Belehradu prirovnal k Belehradu za vlády Slobodana Miloševiča, ktorý v rokoch 1998-99 mimoriadne tvrdo, ale neúspešne zasiahol proti separatistickej rebélii.
Kosovský premiér Agim Ceku vyhlásil, že postoje Srbska a kosovských Albáncov sú "príliš vzdialené" na to, aby sa dosiahol pokrok k dohode o budúcom štatúte odštiepeneckej provincie.
Ceku pred novinármi dodal, že nezávislosť Kosova je už "ustanovená" a vyzval Srbsko, aby sa prestalo pozerať do minulosti.
"Existujú dva rôzne koncepty, Jeden sa týka budúcnosti, druhý minulosti," povedal Ceku a vyzval Srbsko, aby prijalo návrh osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho, ktorý pre provinciu navrhol nezávislosť pod medzinárodným dozorom.
"Nezávislosť nie je niečo, o čo by sme žiadali. Nezávislosť Kosova je ustanovená," povedal Ceku s tým, že teraz by sa malo hovoriť o vytvorení dobrých susedských vzťahov, a nie márniť čas "diskusiami o veciach, na ktorých sa nikdy nedohodneme".
"Bolo to pravdepodobne jedno z najhorších stretnutí, ktoré sme mali," povedal tlačovej agentúre Associated Press popredný predstaviteľ kosovskej delegácie Veton Surroi.
Vedúci srbskej delegácie, minister pre Kosovo Slobodan Samardžič varoval pred jednostrannými krokmi zo strany Kosova a zdôraznil, že podľa Belehradu nie je otázka štatútu ani zďaleka vyriešená.
Šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič odmietol hrozbu Albáncov, že po 10. decembri vyhlásia nezávislosť a následne sa budú usilovať získať uznanie. "Našou úlohou nie je plniť termíny. Našou úlohou nie je dávať sľuby. Naša úloha je štátnická. Našou úlohou je pokúsiť sa všetkým obyvateľom západného Balkánu poskytnúť mier a stabilitu," povedal Jeremič.
"Sme bližšie k nedohode ako k dohode," povedal pred začiatkom viedenských rokovaní Wolfgang Ischinger, zástupca EÚ v trojke sprostredkovateľov. Nemecký diplomat zdôraznil, že mandát trojky - zloženej aj z amerického a ruského diplomata - sa skončí 10. decembra, keď má o rokovaniach predložiť správu generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi.
Kým Srbsko vyjadruje pripravenosť pokračovať v rokovaniach aj po 10. decembri, kosovskí Albánci trvajú na tom, že "bezprostredne" po tomto dátume nezávislosť provincie vyhlásia aj bez dojednanej dohody.
Množstvo krajín varovalo Prištinu, aby po skončení rokovaní nepodnikala jednostranné kroky a nevyhlásila nezávislosť Kosova. Srbsko varovalo, že takýto krok by mohol viesť k ďalšej destabilizácii Balkánu, vojenskú reakciu však opakovane vylúčilo.
Belehrad rozhodne odmieta nezávislosť dvojmiliónového Kosova, obývaného z 90 percent etnickými Albáncami. Srbsko ponúka provincii veľmi širokú autonómiu s tým, že aspoň formálne zostane v jeho hraniciach.
Na úvod rokovaní sa trojka najskôr stretla oddelene s oboma delegáciami a priame rokovania sa začali popoludní. Trojka obom stranám predložila 14-bodový balík návrhov, ktorý okrem iného vylučuje budúcu "fyzickú prítomnosť" Belehradu v Kosove a návrat pred rok 1999, keď sa provincia po dvojročnom konflikte a náletoch NATO na Juhosláviu dostala pod správu OSN.
Dokument tiež konštatuje, že medzinárodné spoločenstvo si v Kosove udrží civilnú a vojenskú prítomnosť aj po doriešení otázky štatútu. V Kosove, ktoré oficiálne zostáva súčasťou Srbska, pôsobí približne 16.000 vojakov mierovej jednotky pod velením NATO.
Podľa agentúry Associated Press sa 14-bodový plán veľmi podobá na Ahtisaariho návrh. V dokumente sa uvádza, že Belehrad by nemal brániť členstvu Kosova v medzinárodných finančných inštitúciách a nemal zasahovať do finančných záležitostí provincie.
Dokument vyzýva vedenie kosovských Albáncov na realizáciu rozsiahlych opatrení na zaistenie blaha srbskej menšiny. Na obe strany apeluje, aby vytvorili spoločné orgány zamerané na zlepšenie vzájomnej spolupráce.
Srbská delegácia voči návrhu vyjadrila určité výhrady a vyjadrila nádej, že na ďalšom kole rokovaní bude predložená upravená verzia.
Obe strany sa dohodli, že vo Viedni sa opäť stretnú 5. novembra, vyjadrenia oboch strán však naznačujú, že nádeje na dohodu rýchlo blednú.