Sarajevo 22. októbra (TASR) - Srbskí členovia vlády v Bosne a Hercegovine pohrozili počas uplynulého víkendu rezignáciou na protest proti rozhodnutiu vyslanca medzinárodného spoločenstva v krajine zmeniť hlasovací systém vo vláde a parlamente.
Podľa bosnianskosrbských politikov sú Lajčákove opatrenia v rozpore s ústavou krajiny, ako aj s Daytonskou mierovou zmluvou, ktorá ukončila etnický konflikt v Bosne z rokov 1992-95.
"Nezorganizujeme ozbrojené povstanie, ale určite budeme proti zjavnej diktatúre protestovať demokratickými prostriedkami," uviedol cez víkend Milorad Dodik, premiér Srbskej republiky (RS), ktorá vznikla ako jeden z dvoch "miništátov" Bosny po ukončení vojny z prvej polovice 90. rokov.
Dodik ponúkol svoju rezignáciu ako predseda vlády RS a Strany nezávislých sociálnych demokratov (SNSD), ktorá zvíťazila v minuloročných všeobecných voľbách. Členovia strany však jeho rezignáciu odmietli a dohodli sa na spoločnom odchode z vlády, ak Lajčák svoje opatrenia do desiatich dní neodvolá.
Miroslav Lajčák, do ktorého právomoci spadá aj prijímanie legislatívy a odvolávanie vysokých štátnych predstaviteľov v Bosne, oznámil v piatok súbor opatrení, ktorých cieľom je posilniť fungovanie inštitúcií krajiny a pomôcť jej pokročiť k európskej integrácii.
Lajčák takisto nariadil parlamentu, aby do 1. decembra zjednodušil systém hlasovania. V opačnom prípade si zmeny vynúti na základe svojich rozsiahlych právomocí a pravdepodobne sankcionuje tých, ktorí ich odmietnu.
Politických lídrov Bosny tiež vyzval, aby vytvorili mechanizmus zapojenia všetkých koaličných partnerov a zástupcov inštitúcií do koordinácie reforiem s cieľom zlepšiť ju a zaistiť spoločné stanoviská.
1 20 tf dem