Viedeň 22. októbra (TASR) - Lídri kosovských Albáncov potvrdili dnes svoje odhodlanie jednostranne vyhlásiť nezávislosť provincie v prípade, že medzinárodne sprostredkované rokovania so Srbskom nepovedú do 10. decembra k dohode.
Počas prestávky na viedenských rokovaniach to vyhlásil Hashim Thaci, bývalý povstalec, ktorý sa po konflikte z rokov 1998-99 stal politikom.
Ako dodal, Kosovo očakáva kvalitatívne uznanie nezávislosti v deň, alebo krátko po uplynutí termínu, keď má trojica sprostredkovateľov z USA, Ruska a EÚ predložiť správu o rokovaniach generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi.
"Chceme byť nezávislí, s kreslom v OSN," povedal Skender Hyseni - iný kosovskoalbánsky vyjednávač - s tým, že nevidí dôvod, prečo by sa mal proces naťahovať po 10. decembri.
Medzinárodní sprostredkovatelia medzičasom albánskej a srbskej delegácii predložili nový balík návrhov, ktorý, ako dúfajú, by mohol otvoriť cestu k riešeniu.
Dokument, kópiu ktorého v nedeľu v Kosove získala tlačová agentúra Associated Press, má 14 bodov a nezávislosť explicitne nespomína.
Kosovskoalbánsku väčšinu však ubezpečuje, že Srbsko neobnoví fyzickú prítomnosť v Kosove. Odštiepenecká provincia je spravovaná OSN a NATO od júna 1999, keď sa stiahnutím jednotiek Belehradu z provincie ukončili nálety na Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi separatistami a vládnymi silami.
Dokument tiež konštatuje, že medzinárodné spoločenstvo si v Kosove udrží civilnú a vojenskú prítomnosť aj po doriešení otázky štatútu. V Kosove, ktoré oficiálne zostáva súčasťou Srbska, pôsobí približne 16.000 vojakov mierovej jednotky pod velením NATO.
Americký minister obrany - uznávajúc neistú budúcnosť Kosova a možnosť ďalších nepokojov - vyzval NATO, aby bola pripravená.
"Krajiny musia plánovať pre to, čo sa stane po 10. decembri," povedal Gates počas návštevy Ukrajiny. "Žiadam všetky krajiny, aby ponechali svoje sily v KFOR bez ohľadu na to, čo sa stane po 10. decembri," dodal, použijúc skratku kosovskej mierovej jednotky.
Napriek tomu, že USA výrazne podporujú nezávislosť a signalizovali, že ju uznajú aj v prípade jednostranného vyhlásenia, európski spojenci vyjadrili vážne výhrady voči uznaniu nového štátu bez toho, že by tak urobila Bezpečnostná rada OSN.
Srbská delegácia podľa tamojších médií žiada albánsky tím, aby sa zdržal jednostranného vyhlásenia nezávislosti po 10. decembri a trvá na tom, aby si Belehrad v Kosove ponechal suverenitu aspoň formálne.
Wolfgang Ischinger, zástupca EÚ v "trojke", novinárom povedal, že nový dokument je pokusom dostať sa od sloganov k podstate.
"Vstúpili sme do novej fázy v snahách dostať sa k prípadnému riešeniu štatútu," povedal nemecký diplomat. Zároveň však dodal: "Bol by som veľmi prekvapený, keby to bolo jednoduché."
Predchádzajúci pokus o dojednanie riešenia stroskotal začiatkom roka, keď Srbsko a Rusko odmietli návrh osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho, podľa ktorého by malo Kosovo získať nezávislosť pod medzinárodným dozorom.
Podľa agentúry Associated Press sa 14-bodový plán prerokúvaný vo Viedni veľmi podobá na Ahtisaariho návrh. Podľa dokumentu by Belehrad nemal brániť členstvu Kosova v medzinárodných finančných inštitúciách a nemal zasahovať do finančných záležitostí provincie.
Vedenie kosovských Albáncov vyzýva na realizáciu rozsiahlych opatrení na zaistenie blaha srbskej menšiny. Na obe strany apeluje, aby vytvorili spoločné orgány zamerané na zlepšenie vzájomnej spolupráce.