Londýn 22. októbra (TASR) - Bývalý mozambický prezident Joaquim Chissano, ktorý odstúpili z funkcie po privedení svojej krajiny k mieru a demokracii po rokoch občianskej vojny, získal dnes prvú Cenu Mo Ibrahima za vodcovské schopnosti v Afrike.
Ocenenie dotované sumou päť miliónov dolárov (117 mil. Sk) - finančne najväčšia cenu na svete určená pre jednotlivca - má motivovať afrických lídrov k tomu, aby dobre vládli. Jej prvého držiteľa oznámil na ceremónii na londýnskej radnici bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan.
Chissano, niekdajší revolucionár, ktorý bojoval proti portugalskej koloniálnej nadvláde, bol prezidentom juhoafrického Mozambiku v rokoch 1986 až 2005.
Získal si uznanie za pragmatickú politiku v krajine kedysi patriacej k najchudobnejším na svete, ako aj to, že po 18 rokoch pri moci odstúpil z funkcie, aby podľa vlastných slov vytvoril politický priestor pre rast demokracie. Napriek chválam ho však tiež kritizujú za blízke priateľstvo so zimbabwianskym prezidentom Robertom Mugabem.
"Úspechy prezidenta Chissana pri dovedení mieru, zmierenia, stabilnej demokracie a ekonomického pokroku do svojej krajiny veľmi zapôsobili na výbor," povedal Annan. "Rovnako aj jeho rozhodnutie odstúpiť bez uchádzania sa o tretie funkčné obdobie povolené ústavou."
Chissano, ktorý dnes oslavuje 58. narodeniny, si neprišiel do Londýna prevziať cenu. Bol v metropole južného Sudánu, Džube, ako osobitný vyslanec OSN pre mierové rozhovory medzi ugandskou vládou a povstalcami z Pánovej armády odporu (LRA). Spolupracuje tiež s Medzinárodným trestným súdom v Haagu, ktorý v roku 2005 obžaloval z vojnových zločinov piatich veliteľov LRA.
Mo Ibrahim, zo Sudánu pochádzajúci podnikateľ v telekomunikáciách, zriadil cenu svojej nadácie s cieľom podporiť zlepšenie vládnutia na kontinente sužovanom korupciou a často len voľným zachovávaním demokratických princípov.
Držitelia ocenenia dostanú päť miliónov dolárov v priebehu desiatich rokov a následne doživotne 200.000 dolárov ročne (4,7 mil. Sk) pre seba a 200.000 dolárov ročne na "dobré účely", za ktoré sa zasadzujú.
Pre porovnanie, Nobelova cena za mier, ktorú získal Annan spoločne s OSN v roku 2001, je dotovaná sumou 1,5 milióna dolárov (vyše 35 mil. Sk).