BANJALUKA 22. októbra (SITA/AP) - Hlavná srbská strana v Bosne pohrozila, že opustí ústrednú vládu, kým medzinárodný správca Bosny nestiahne navrhovanú reformu vládnych procedúr. Takýto krok Strany nezávislých sociálnych demokratov (SNSD) by skomplikoval politickú situáciu v krajine, keďže sa teší podpore väčšine bosnianskych Srbov. Niektoré občianske združenia a odbory v Republike srbskej vyzvali v pondelok na občiansku neposlušnosť. Na podporu strany zamestnanci železníc ohlásili symbolický päťminútový štrajk.
SNSD odmieta medzinárodné úsilie o zjednotenie Bosny a Hercegoviny, ktorá je od roku 1995 rozdelená na dve etnicky rozlíšené územia (Republika srbská a Moslimsko-chorvátska federácia), do jednej súdržnej jednotky. Preto oponuje najnovšiemu rozhodnutiu vyslanca medzinárodného spoločenstva v Bosne, slovenského diplomata Miroslava Lajčáka, ktorý sa snaží o posilnenie spoločných multietnických štátnych inštitúcií. Podľa Lajčáka sú nové pravidlá určené na to, aby ministrom a poslancom zabránili v blokovaní reforiem prostredníctvom ich neúčasti na zasadaniach parlamentu či vlády. Lajčák dal parlamentu čas do 1. decembra, aby opatrenia schválil, inak ich podľa svojich slov zavedie i bez toho.
Po tom, ako SNSD v nedeľu preskúmala Lajčákov návrh, líder strany, premiér Milorad Dodik, ho označil za neprijateľný. "Ak sa to v nasledujúcich dňoch nezmení, SNSD bude požadovať, aby všetci jej predstavitelia vo výkonných orgánoch Bosny a Hercegoviny predložili svoju rezignáciu," vyhlásil Dodik v nedeľu.