Praha/Brno 22. októbra (TASR) Predseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek dnes na Ústavnom súde v Brne podal sťažnosť proti platnosti vládnej reformy verejných financií. Strana tak splnila krok, ktorý avizovala už na konci leta. Vládna reforma získala po parlamente podporu aj u prezidenta a v týchto dňoch vyšla v zbierke zákonov. Platiť má začať od 1. januára 2008.
Socialisti od ústavného súdu žiadajú zrušenie celej reformy ako protiústavnej, alebo niektorých jej častí - napríklad priamych poplatkov u lekára a spôsobu výpočtu zdanenia príjmu zamestnancov z tzv. superhrubej mzdy.
Hlavným argumentom ČSSD, prečo by sa mala cela reforma zrušiť, je skutočnosť, že vláda do jednej veľkej novely spojila novelizáciu viacerých spolu nesúvisiacich zákonov. To by mohlo byť považované za tzv. prílepky, proti ktorým sa ÚS už v minulosti vyslovil.
V samotnej ČSSD však názory na vládnu reformu nie sú iba negatívne. Oficiálne strana smerom k voličom tvrdí, že reforma finančne poškodí väčšinu občanov a že na reforme zarobia iba bohatí, ale v skutočnosti sú výhrady ČSSD podstatne menšie.
Do médií v Česku unikol text správy predsedu ČSSD Jiřího Paroubka pre delegátov novembrového zasadania ÚV ČSSD, v ktorom šéf strany pripustil, že dopady vládnej reformy - najmä pre stredne príjmové skupiny - nebudú natoľko drastické, aby proti nim občania verejne protestovali. Aj preto by podľa Paroubka mala ČSSD voličov burcovať a mobilizovať.
x x x
Reformu verejných financií tvorí súbor noviel vyše 40 zákonov z oblasti daní, ale aj zdravotníctva a sociálnych dávok. Deklarovaným cieľom reformy je v rokoch 2008-10 zastaviť neúmerný rast výdajov štátu v sociálnej oblasti a v zdravotníctve, a mierne znížiť daňové zaťaženie občanov aj firiem. Vláda si od reformných krokov sľubuje aj splnenie kritérií pre budúce zavedenie eura.
Reforma prinesie do roku 2009 firmám postupný pokles dane zo zisku z 24 až na 19 percent. Klesať má aj zdanenie zamestnancov a živnostníkov: na budúci rok na 23,1 percenta a v roku 2009 na 19,5 percenta.
Horná sadzba DPH sa v Česku nemení a zostáva na úrovni 19 percent. Naopak, dolná sadzba sa od januára 2008 zvýši z piatich až na deväť percent. To je jeden z najviac kritizovaných bodov reformy, pretože zdraží všetky služby, knihy a noviny, ako aj lieky či bytovú výstavbu.
Podľa vlády však zvýšenie DPH vykompenzuje pokles zdanenia príjmov a žiadna príjmová skupina na tejto zmene údajne neprerobí. Súčasťou reformného balíka sú aj početné škrty v sociálnej oblasti, zníženie výšky rôznych dávok a sprísnenie kritérií pre ich vyplácanie.
Reformný balík zavádza aj priame poplatky v zdravotníctve: 30 Kč za každú položku na recepte, 30 Kč za každú návštevu lekára, 60 Kč za deň pobytu v nemocnici a 90 českých korún za návštevu pohotovosti.
Od poplatkov nebudú oslobodení ani chronicky chorí pacienti, ani deti. Podľa vysvetlenia ministerstva zdravotníctva budú 60-korunový poplatok za každý deň v nemocnici platiť dokonca aj deti, ktoré po pôrode umiestnia do inkubátora.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem