Dostať sa do kurdských bojových táborov nie je jednoduché. Človek musí najskôr prekonať hory v severnom Iraku, potom prejsť pešo, alebo s veľkým šťastím na koni, dostať sa na veľmi dobre utajené a strážené miesto, kde nie je žiadny mobilný a satelitný signál. Je to totiž povstalecké územie, domov ozbrojeného krídla separatistickej Strany kurdských pracujúcich (PKK)
PKK bojuje proti centrálnej vláde v tureckej Ankare od roku 1984 a tieto boje si vyžiadali už 37 000 obetí na životoch. V táboroch trénujú stovky bojovníkov, plánujú útoky na Turecko a teraz sa vraj pripravujú na prípadnú inváziu tureckých vojsk.
VIDEO: Cesta do tábora PKK
Tábor, ktorý pravidelne mení polohu, aby sa vyhol odhaleniu, je domovom pre nezdolných separatistov. Pochádzajú z Turecka, Sýrie a Iránu, čo sú štáty, ktoré zaberajú materské krajiny Kurdov. Pozoruhodné je, aký veľký počet žien je súčasťou táborov, ktoré sa zapájajú do nemilosrdných bojov na život a na smrť. Je ich takmer polovica z celkového počtu. Odhaduje sa, že v táboroch ozbrojenej skupiny na severe Iraku je 3000 až 3500 kurdských povstalcov.
K hranici s Irakom prúdia zbrane a vojaci
Kurdskí povstalci v nedeľu ráno zaútočili na vojenskú jednotku v dedine Daglica na tureckom území pri irackých hraniciach, pričom zahynulo 12 vojakov.
Desiatky vojenských vozidiel smerujú k irackej hranici. Vo väčších mestách demonštranti žiadajú tvrdý zákrok proti kurdským povstalcom. Nedeľný útok zvýšil pravdepodobnosť, že Ankara podnikne cezhraničnú operáciu namierenú proti povstalcom.
Kameraman agentúry AP informoval o konvoji 50 vojenských vozidiel prevážajúcich zbrane a asi 150 vojakov, ktorý smeruje z juhovýchodného mesta Sirnak do mesta Uludere, ktoré sa nachádza v blízkosti Iraku. Zatiaľ nie je jasné, či boli vozidlá vyslané ako posila jednotkám, ktoré už boli v desaťtisícoch nasadené do boja proti povstalcom na tureckom území, alebo sa pripravuje cezhraničná invázia.
Prokurdská tlačová agentúra Firat so sídlom v Nemecku zverejnila sedem mien osôb, o ktorých tvrdí, že ide o tureckých vojakov zajatých pri nedeľnom útoku. Pri incidente bol údajne zajatý aj ôsmy vojak, jeho identitu však neuviedla. Aj súkromná turecká televízna stanica NTV informovala o ôsmom nezvestnom, vláda však správy nepotvrdila.
Turecká armáda spustila ofenzívu
Gerilový útok, pri ktorom zahynulo dvanásť vojakov, rozzúril verejnú mienku. Nacionalisti zorganizovali demonštrácie a opoziční lídri vyzvali na okamžitý zásah proti základniam povstalcov v Iraku, a to i napriek výzvam irackých, amerických a európskych lídrov, aby sa vláda zdržala zásahu. V Istanbule sa zhromaždilo asi 2000 demonštrantov, prevažne členov opozície, ktorí odsúdili útok a vyzvali premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, aby odstúpil, informovala súkromná tlačová agentúra Dogan. Protesty sa konajú aj v hlavnom meste Ankara a meste Bursa na severovýchode Turecka.
Turecká armáda v nedeľu uviedla, že v odvete na útok spustila ofenzívu s podporou bojových helikoptér, ktoré ostreľujú pozície povstalcov pozdĺž hranice. Podľa jej údajov bolo zatiaľ pri ofenzíve zabitých 32 povstalcov. K útoku povstalcov došlo štyri dni po tom, ako parlament oprávnil vládu uskutočniť cezhraničnú operáciu zameranú proti stanovištiam povstalcov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) v severnom Iraku.
Erdogan informoval, že americkej ministerke zahraničia Condoleezze Riceovej pri nedeľnom telefonáte oznámil, že Turecko pri zasahovaní proti povstalcom očakáva "rýchle kroky zo strany USA", Riceová ho zase požiadala "o niekoľko dní". USA s jednostrannou akciou Turecka nesúhlasia pre obavy, že by mohlo dôjsť k destabilizácii najpokojnejšej časti Iraku.
Povstalci pravidelne prekračujú hranicu pri uskutočňovaní útokov v rámci svojho boja za autonómiu prevažne kurdského juhovýchodu Turecka.
Kurdskí povstalci ponúkajú podmienečné prímerie
Kurdskí povstalci ponúkli v pondelok Turecku podmienečné prímerie výmenou za zastavenie útokov tureckej armády proti Kurdom a za upustenie od plánov cezhraničnej invázie proti kurdským rebelom v Iraku. "Sme pripravení na prímerie, ak turecká armáda prestane útočiť na naše pozície a vzdá sa plánov cezhraničnej operácie," píše sa vo vyhlásení na internetovej stránke Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecko pohrozilo, že proti bojovníkom PKK zaútočí aj na severe Iraku, ak Bagdad nezakročí proti kurdským povstalcom, ktorí tam majú svoje základne.
"Vyzývame na mierové riešenie a dištancujeme sa od násilia. Žiadame len slobodu pre našu politickú prácu a kultúru a dodržiavanie práv v súlade s medzinárodnými zákonmi. Žiadame, aby turecká strana zabezpečila kurdské práva," uvádza sa vo vyhlásení. Ak Turecko zastaví útoky, PKK je pripravená na dialóg a na účasť v politickom procese. "Ak Turecko prestane útočiť, boj sa zastaví," tvrdí PKK.
Ponuka prímeria prišla deň potom, ako v bojoch pri hraniciach s Irakom zahynuli 12 tureckí vojaci a 32 povstalcov. Ďalších osem vojakov je nezvestných. Ankara v reakcii vyslala k hraniciam s Irakom desiatky vojenských vozidiel a zásah proti základniam PKK v severnom Iraku sa tak stal pravdepodobnejším.
Minister zahraničia bude o kurdskej kríze rokovať v Bagdade
Turecký minister zahraničných vecí Ali Babacan v utorok navštívi Bagdad. V irackej metropole bude rokovať s lídrami krajiny o kríze na iracko-tureckom pohraničí spôsobenej útokmi povstalcov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) na území Turecka. Agentúru AFP o tom informoval Samí al-Askárí, poradca irackého premiéra Núrího al-Malíkího.
"Iracký minister zahraničia Húšjár Zíbárí dnes v parlamente vyhlásil, že jeho turecký kolega zajtra pricestuje do Bagdadu na rokovanie s irackými lídrami," uviedol poradca. "Zíbári v parlamente zároveň vyhlásil, že iracká delegácia by mala čoskoro navštíviť Turecko a pokračovať v dialógu s Ankarou," dodal.
Babacan dnes rokuje s predstaviteľmi Kuvajtu.
Únia varuje pred zásahom
Spojené štáty budú spolupracovať s Tureckom a Irakom pri riešení otázky kurdských povstalcov. Po zrážkach pri iracko-tureckej hranici, po ktorých sú nezvestní ôsmi tureckí vojaci, to dnes uviedol Biely dom.
Ali Babacan medzitým vyhlásil, že jeho krajina sa bude usilovať o politické riešenia pred tým, ako vyšle vojakov do severného Iraku.
"USA sú odhodlané spolupracovať s Turkami a Iračanmi na vyrovnaní sa s problémom teroristov PKK," uviedol hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Gordon Johndroe.
"Budeme v dobrom úmysle pokračovať v týchto diplomatických snahách, aby sme vyriešili tento problém spôsobovaný teroristickou organizáciou," povedal Babacan novinárom. "Ak však napokon nedosiahneme výsledky, existujú iné prostriedky, ktoré by sme mohli použiť."
Európska komisia sa v pondelok postavila na stranu Turecka, no zároveň varovala Ankaru pred vyslaním jednotiek do Iraku a prenasledovaním povstalcov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK). Výzva z únie prišla v čase, keď desiatky tureckých vojenských vozidiel v pondelok zamierili k hranici s Irakom a demonštranti požadujú tvrdý zásah proti kurdským rebelom.
"Európska komisia vyjadruje svoju solidaritu s Tureckom v jeho boji proti terorizmu, ktorý je spoločnou výzvou pre EÚ i Turecko," uviedol európsky komisár pre rozšírenie Olli Rehn v stanovisku z Bruselu. Rehn, ktorý je sprostredkovateľom vo vzťahoch s kandidátskou krajinou na členstvo v únii, uviedol, že EÚ chápe, že "Turecko čelí opakovaným cezhraničným útokom PKK, ktorá figuruje na zozname teroristických organizácií EÚ, (a) chápe potrebu Turecka chrániť svojich občanov." Zároveň by však Turecko a Irak "mali riešiť tento problém cestou spolupráce... a rešpektovania medzinárodného práva," uviedol Rehn.
Autor: zh