Biškek 22. októbra (TASR) - Obyvatelia Kirgizska v nedeľu v referende schválili zmeny ústavy, ktoré by mali podľa prezidenta Kurmanbeka Bakijeva prispieť k politickej stabilizácii stredoázijskej republiky. Opozícia však navrhovanú ústavnú reformu kritizuje ako ndemokratický pokus o upevnenie prezidentskej moci.
Podľa oznámenia Centrálnej volebnej komisie súhlas s predloženými ústavnými dodatkami vyslovilo približne 75 percent voličov, asi štyri percentá hlasovali proti.
Navrhované ústavné zmeny, označované opozíciou za autoritárske, síce rozširujú kompetencie parlamentu, súčasne však posilňujú právomoci prezidenta pri výbere dôležitých štátnych predstaviteľov.
Okolo 76 percent voličov podporilo aj druhú skupinu ústavných dodatkov, ktorá zvyšuje počet poslancov a prináša významné zmeny volebného systému. Tie by mali umožniť stúpencom prezidenta získať zázemie v parlamente.
Podľa analytikov Bakijev s ohľadom na pozitívny výsledok referenda čoskoro rozpustí parlament a vyhlási predčasné parlamentné voľby. Vzťahy medzi poslancami, zvolenými ešte za čias Akajeva, a súčasným prezidentom sú poznačené vzájomnými spormi.
Nezávislí miestni pozorovatelia označili oficiálne správy o 80-percentnej účasti voličov za nadsadené a upozornili na prípady volebných podvodov, štátna volebná komisia však výraznejšie neregulárnosti poprela.
Kirgizsko, na ktorého území sa nachádza americká aj ruská vojenská základňa, zažíva obdobie politickej nestability už od roku 2005. Protivládne protesty vtedy prispeli k pádu prvého prezidenta Askara Akajeva a priviedli k moci súčasného lídra Bakijeva, zvoleného v demokratických voľbách.