Štatistický úrad začal zrátavať Palestínčanov. Sčítanie má pomôcť pri vyjednávaní s Izraelom,no obyvatelia utečeneckých táborov ho anketárom sťažujú.
Palestínčania chcú vedieť, koľko ich vlastne je. Od polovice minulého týždňa spustili sčítanie ľudu. Prvé za desať rokov. Palestínski predstavitelia veria, že im pomôže pri vyjednávaní s Izraelom.
Očakávajú, že keď Izrael uvidí, ako závratne rastie palestínska populácia, bude ochotnejší dohodnúť sa. Inak hrozí, že Palestínčanov bude viac ako Židov, čo je pre niektorých Izraelčanov hotová katastrofa. Pred desiatimi rokmi žilo na západnom brehu a v pásme Gazy 2,9 milióna ľudí. Predpokladá sa, že teraz ich je o milión viac.
Palestínčania žijú vo veľkej improvizácii a tak aj vyzerá sčítanie. Ľudia nechcú anketárov púšťať do domov, iní sa im sťažujú na svoje sociálne pomery, niektorí otcovia pred mužskými „zberačmi“ údajov ukrývajú svoje dcéry. „Ľudia sú podozrievaví, vystresovaní, napätí a unavení,“ povedal AP o prvých dňoch sčítania Saif Jaghi. Pôsobí v utečeneckom tábore Šati a hovorí, že do domov sa dostáva tak, že s ľuďmi najprv žartuje medzi dverami, aby ich uvoľnil alebo si na pomoc zavolá lídra klanu. Toho zväčša ľudia poslúchajú. Hovorí im tiež, že všetko robí v národnom záujme.
Obyvatelia utečeneckých táborov by však od úradov radšej chceli, keby im pomohli nájsť lepšie bývanie či dali recept na to, čo variť zo zmenšujúcich sa zásob potravín.
Jednoduché to však nemá ani tisícka anketárov. Štatistickému úradu chýbajú počítače, v pásme Gazy dokonca pre izraelskú blokádu nemajú ani papier na vytlačenie dotazníkov.
Sčítanie ľudu však dokázalo zjednotiť rozhádané palestínske frakcie Hamas a Fatah. Obe zoskupenia pochopili, že sčítanie je dôležité pre palestínsku budúcnosť, a tak ho propagujú vo svojich médiách.
Autor: mik