Bejrút 20. októbra (TASR) - Ministri zahraničných vecí Francúzska, Talianska a Španielska, Bernard Kouchner, Massimo D'Alema a Miguel Angel Moratinos, dnes v závere svojej jednodňovej návštevy Libanonu na tlačovej konferencii zdôraznili, že ich cieľom je "priniesť mier a stabilitu do Libanonu".
V rámci sprostredkovateľského úsilia rokovali s libanonskými predstaviteľmi o možnostiach ukončenia politickej krízy, ktorá od novembra 2006 paralyzuje krajinu. Znemožnila, aby parlament zvolil nástupcu súčasného prosýrskeho prezidenta Emila Lahúda, ktorého mandát vyprší 24. novembra.
Trojica ministrov rokovala s predsedom parlamentu Nabíhom Berrim, blízkym spojencom opozície pod vedením Hizballáhu, ako aj s prozápadným premiérom Fuádom Siniurom.
Stretli sa tiež s maronitským katolíckym patriarchom kardinálom Nasralláhom Sfeirom. Podľa libanonskej ústavy by mal byť prezident kresťanský maronita, premiér sunnitský moslim a predseda parlamentu šiitsky moslim.
Libanon by mal počas novembra oznámiť dobrú správu, ktorá povedie k stabilite v regióne, vyhlásil Moratinos. Z našich stretnutí s libanonskými predstaviteľmi sme zistili, že tu je pozitívna a povzbudzujúca atmosféra," uviedla. Chceme vidieť túto krajinu stabilnú a Libanon zvrchovaný a nezávislý, dodal DďAlema.
Trojica európskych ministrov dnes položila v Bejrúte veniec k hrobu zavraždeného poslanca Antoina Ghanema, ktorý patril k protisýrskej vládnej koalícii a zahynul pred mesiacom pri výbuchu autobomby spolu so šiestimi ďalšími ľuďmi.
Plánované utorňajšie zasadnutie parlamentu, ktorý mal zvoliť prezidenta, bude pravdepodobne odložené, ak sa nestane zázrak a lídri strán nedosiahnu na poslednú chvíľu dohodu, povedal zdroj blízky vláde.
Už prvé zasadnutie parlamentu plánované na 24. septembra z rovnakej príčiny odložili.
Pozorovatelia sa obávajú, že ak bude pokračovať politická kríza, dôjde k rozdeleniu krajiny a vytvoreniu dvoch konkurenčných vlád. Takýto scenár by mohol iniciovať v krajine občiansku vojnu podobnej vojne, ktorá tam zúrila v rokoch 1975-1999.
Taliansko, Španielsko a Francúzsko majú najviac vojakov v 13.600-členných mierových silách UNIFIL na juhu Libanonu. Pomáhajú udržiavať prímerie sprostredkované OSN, ktoré vlani v lete ukončilo 33-dňovú vojnu medzi Izraelom a libanonským Hizballáhom.