Teherán 20. októbra (TASR) - Námestník ministra zahraničných vecí pre európske a americké otázky Saíd Džalílí bol dnes vymenovaný za nového hlavného vyjednávača Iránu pre jadrové otázky, informovala iránska tlačová agentúra ISNA.
K jeho vymenovaniu došlo po rezignácii Alího Laridžáního z postu tajomníka Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť, ktorá má na starosti rokovania o jadrovom programe. Prekvapivo rezignoval len niekoľko dní po ohlásení nového kola rozhovorov so šéfom zahraničnej politiky EÚ Javierom Solanom, ktoré majú podľa dnešného vyjadrenia Európskej únie pokračovať v utorok v Ríme.
Solana podľa plánu pocestuje do Ríma a stretne sa tam s iránskym predstaviteľom, ktorý nahradí Laridžáního, uviedla hovorkyňa Solanu.
Laridžání stál v popredí snahy Teheránu o zmiernenie nukleárneho sporu so Západom, ktorý islamskú republiku podozrieva z tajného vývoja jadrových zbraní.
Hovorca iránskej vlády pri oznámení rezignácie Laridžáního uviedol, že prezident Mahmúd Ahmadínežád ju prijal po tom, ako jeho predošlé demisie opakovane odmietol.
Dôvod rezignácie vyjednávača nie je známy, hovorca uviedol len to, že sa chce venovať iným politickým aktivitám. Laridžání, konzervatívny technokrat a bývalý dlhoročný šéf štátnej televízie i minister kultúry, by údajne uprednostnil iný rezort. Pozorovatelia však pochybujú, že bude za Ahmadínežáda znova pôsobiť vo vláde.
Viacerí analytici uviedli, že Laridžání a Ahmadínežád mali rozdielne názory na postup v medzinárodnej kríze okolo jadrového programu, aj keď obaja sú proti jeho zastaveniu. Tvrdá rétorika prezidenta v minulosti opakovane skomplikovala rokovania s EÚ, čo viedlo k špekuláciám o odchode Laridžáního.
Hovorca vlády dnes zdôraznil, že personálna výmena nepovedie k zmene politiky Iránu, pokiaľ ide o nukleárny program. Hlavné slovo v tejto, ako aj v ďalších zásadných otázkach, prináleží najvyššiemu iránskemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu.
O Džalílím sa toho vie len málo okrem toho, že patrí k novým tváram na ministerstve zahraničných vecí a má sľubnú diplomatickú kariéru. Pozorovatelia sa však pýtali, či dokáže zvládnuť náročné rokovania so Solanom, ktorých neúspech by zrejme viedol k prísnejším sankciám OSN voči Iránu.