Varšava 20. októbra (TASR) Vyše 30 miliónov Poliakov môže hlasovať v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách. Volebné miestnosti budú otvorené od 6.00 h ráno do 20.00 h večer. Hlasovať môžu aj tí, ktorí najneskôr 21. októbra dovŕšia 18 rokov.
Hlasovať sa bude v 25.000 volebných miestnostiach aj v nemocniciach, domovoch dôchodcov či väzeniach. Poliaci v zahraničí môžu hlasovať v 205 volebných obvodoch v 90 krajinách sveta. Hlasovať sa bude aj na siedmich námorných lodiach. Poliaci v zahraničí budú vyberať poslancov spomedzi kandidátov, ktorí štartujú vo Varšave. Najviac volebných komisií je v USA (21) a vo Veľkej Británii (20), osem v Afganistane, tri v Iraku, sedem v Španielsku, po šesť v Austrálii, Kanade a Nemecku, po päť vo Francúzsku a na Ukrajine, štyri v Číne a tri v Bielorusku. Najviac zahraničných Poliakov chce hlasovať vo Veľkej Británii (vyše 47.000), v USA (vyše 31.000), v Írsku (21.000) a v Nemecku (16.000).
Od dnešnej polnoci až do nedele do 20.00 h platí volebné moratórium. Pod hrozbou pokuty do 5000 zlotých (cca 45.000 Sk) už nikto nemôže agitovať. Médiám a inštitútom pre výskum verejnej mienky môže za porušenie moratória hroziť pokuta od 500.000 do milióna zlotých. Za porušenie moratória sú považované aj komentáre na internete.
"Na internete môže zostať všetko, čo tam bolo umiestnené už predtým ale nové diskusné fóra, na ktorých by užívatelia internetu chceli eventuálne hovoriť o voľbách či o kandidátoch, to už považujeme za porušenie volebného moratória," povedala Beata Tokajová, šéfka právnej a organizačnej skupiny Štátnej volebnej komisie. Za porušenie moratória sa bude považovať napríklad aj to, ak sa v autobuse MHD nájdu materiály, ktoré robia reklamu nejakému kandidátovi. "To je vina daného volebného výboru, ktorý mal odstrániť z autobusov všetky plagáty," dodáva Tokajová.
Polícia už zaznamenala niekoľko incidentov porušenia volebného moratória. Najčastejšie išlo o lepenie či strhávanie plagátov, či rozdávania letákov. Istý muž z okolia východopoľského Bialystoku napríklad polícii vysvetľoval, že "neporušil moratórium, pretože len ďdodatočne dolepilďplagáty, aby ich nestrhol vietor". Polícia všetky nahlásené prípady skúma.
Poliaci budú vyberať svojich reprezentantov do dvoch komôr parlamentu: dolnej Sejmu a hornej Senátu. Predvolebná kampaň trvala 45 dní.
Pokiaľ ide o Sejm, kandidáti bojujú o 460 poslaneckých kresiel. Vekový priemer kandidátov je 45 rokov najmladší kandidát má 21 rokov a najstarší 83. Zaregistrovaných je 6187 kandidátov, z toho 1428 žien a 4759 mužov. Na jeden poslanecký mandát je zaregistrovaných 13 kandidátov.
Pokiaľ ide o Senát, kandidáti bojujú o 100 kresiel. Kandidátov je 385, z toho 46 žien a 339 mužov. O jedno senátorské kreslo sa teda uchádzajú traja kandidáti. Vekový priemer kandidátov na senátorov je 51 rokov, najmladší kandidát má 30 rokov a najstarší 78.
(spolupracovníčka TASR Zuzana Kohútková) bar