BEJRÚT 20. októbra (SITA/AFP) - Ministri zahraničných vecí Francúzska, Talianska a Španielska sa v sobotu stretli s libanonskými lídrami, aby prediskutovali dlhotrvajúcu politickú krízu, ktorá môže ohroziť nadchádzajúce prezidentské voľby. Šéfovia diplomacií sa majú v Bejrúte pokúsiť ukončiť krízu, ktorá je najhoršou v Libanone od konca občianskej vojny prebiehajúcej v rokoch 1975-1990. Francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner, šéf španielskej diplomacie Miguel Angel Moratinos a taliansky minister zahraničia Massimo D'Alema pricestovali do Bejrútu v piatok v noci v snahe ukončiť spor medzi Západom podporovanou vládou a opozíciu vedenou Hizballáhom. Kríza blokuje parlamentnú voľbu prezidenta, ktorý by mal nahradiť úradujúcu hlavu štátu prosýrskeho prezidenta Emila Lahúda. Lahúdou mandát končí 24. novembra.
Kouchner po príchode do Bejrútu povedal, že prišiel, aby sa pokúsil zaistiť zvolenie prezidenta, ktorý získa "podporu od všetkých krajín". Lídri diplomacií po stretnutiach s protisýrskym premiérom Fuádom Siniorom, významným členom opozície predsedom parlamentu Nabíhom Berriamom a vplyvným libanonským duchovným kardinálom Nasralláhom Sfeirom navštívili medzinárodný kontingent Dočasných mierových síl OSN v Libanone (UNIFIL). Ministri taktiež zložili vence na pomník bývalého libanonského premiéra Antoina Ghaníma, ktorého zabili len niekoľko dní pred jeho zvolením za prezidenta.
Libanonský prosýrsky prezident Lahúd koncom septembra ostro kritizoval pokusy o zasahovanie zo zahraničia do prezidentských volieb v jeho krajine. Vyhlásil, že by to len zhoršilo už aj tak nepokojnú situáciu. Lahúd, ktorého hlavným rivalom je protisýrsky premiér Siniora, na pôde Valného zhromaždenia OSN povedal, že Libanončania sú schopní robiť svoje vlastné rozhodnutia. Hoci neuviedol, aké zahraničné zasahovanie má na mysli, jeho vyjadrenie bolo pravdepodobne namierené proti Spojeným štátom a ďalším členom Bezpečnostnej rady OSN, ktorí otvorene kritizujú Sýriu za to, že podporuje libanonské militantné hnutie Hizballáh, ktoré USA považujú za teroristickú organizáciu. Lahúdovo funkčné obdobie sa končí 24. novembra, ale opozícia pod vedením hnutia Hizballáh voľbu nového prezidenta v parlamente zablokovala. Parlament preto odložil voľbu prezidenta na 23. októbra. Existujú obavy, že ak sa poslancom nepodarí dohodnúť na Lahúdovom nástupcovi, mohlo by to viesť k vytvoreniu dvoch súperiacich vlád.