Karáčí 20. októbra (TASR) - Pakistanský vládny predstaviteľ dnes zopakoval, že Pakistan urobil všetko čo mohol pre ochranu expremiérky Bénazír Bhuttovej pri jej návrate z exilu. Odmietol tiež obvinenia, že štátni činitelia sa mohli podieľať na útoku na jej konvoj, pri ktorom zahynulo najmenej 136 ľudí.
Bhuttová obvinila z pokusu o atentát militantov z al-Káidy a Talibanu a vyhlásila, že je pripravená riskovať život pre to, aby sa v jej krajine obnovila demokracia. V piatok však tiež naznačila, že členovia vlády alebo armády mohli byť zapletení do útoku, čo vláda poprela.
"Myslím si, že by sme mali prestať hrať hry s obviňovaním sa. Vláda jej zaistila najlepšiu možnú bezpečnosť," povedal námestník ministra informácií, senátor Tárik Azím pre agentúru Associated Press. "Trauma z útoku ich viedla k tomu, že povedali veci, ktoré by pravdepodobne v pokojnej situácii nezopakovali," dodal s tým, že spomínať mená určitých ľudí bez dôkazov nie je čestné.
Zoznam ľudí, ktorí mohli chcieť zabiť prozápadnú opozičnú vodkyňu je dlhý - od zvyškov režimu bývalého vojenského lídra Ziu al-Haka, ktorý sa údajne podieľal na poprave jej otca, po islamských extrémistov, ktorý môžu chcieť zabrániť ženskej političke modernizovať Pakistan.
Podľa pakistanských úradov samovražedný útok niesol známky niektorého militantného veliteľa a al-Káidy. Atentátnik pri ňom hodil granát do veľkého davu ľudí idúcich za Bhuttovej konvojom a následne odpálil nálož na svojom tele. K zodpovednosti sa nikto neprihlásil.
Nie je jasné, ako môže útok ovplyvniť rozhovory Bhuttovej a prezidenta generála Parvíza Mušarráfa o rozdelení moci. Hoci expremiérka obvinila niektorých politických spojencov Mušarráfa zo spojenia s militantmi, útok by mohol oboch lídrov zblížiť v boji proti extrémizmu, proti ktorému obaja vystupujú.
Azím tiež uviedol, že parlamentné voľby očakávané v januári sa uskutočnia podľa plánu, avšak úrady zvažujú z bezpečnostných dôvodov zákaz politických mítingov.