Kiel 19. októbra (TASR) - Vo vodách Severného a Baltického mora leží podľa odborníkov ešte 400.000 až 1,3 milióna ton vojnovej munície. O odstránení týchto nebezpečných pozostatkov dnes rokovali odborníci, politici a ochrancovia prírody v nemeckom prístavnom meste Kiel.
Hlavnou témou stretnutia bola bezpečnejšia likvidácia munície, pretože odpaľovanie pod vodou škodí morským cicavcom. Pre niektoré druhy veľrýb, najmä sviňuchy tuponosé, je nebezpečné až do vzdialenosti 33 kilometrov.
Sven Koschinski z nemeckej Spoločnosti pre záchranu delfínov (GRD) uviedol, že tlaková vlna môže roztrhať sluchové orgány a pľúca zvierat.
Pomocou špecifických techník sa však dá zabrániť šíreniu zvukových vĺn istej frekvencie. Vzduchové bubliny sa uvoľňujú z hadíc okolo miesta výbuchu a vytvoria akoby záves. Ten zachytí zvukové vlny a explózia za ním je potom tichšia.
Sú však aj také metódy znehodnocovania munície, pri ktorých je odpaľovanie pod vodou zbytočné. Niektoré alternatívne poznatky sa už využili, iné je potrebné ďalej rozvíjať a vedci dúfajú, že získajú podporu politikov.