Varšava 19. októbra (TASR) - Poľský exprezident Aleksander Kwasniewski sa domnieva, že po nedeľňajších parlamentných voľbách v krajine sú možné všetky koaličné kombinácie. Za prioritu svojej ľavicovej koalície, ktorú vedie v kampani, označil v dnešnom rozhovore posilňovanie európskej spolupráce.
"V Poľsku je to tak, že premiéra designuje po voľbách prezident tu bude zásadná úloha Lecha Kaczynského," uviedol Kwasniewski. Zostavením vlády totiž môže, ale nemusí, poveriť víťaza volieb. V každom prípade si nová vláda musí do dvoch týždňov získať podporu v parlamente.
"A podľa mňa sú skutočne možné všetky kombinácie," povedal volebný líder koalície Ľavica a demokrati (LiD) na stretnutí s vybranými zahraničnými spravodajcami.
V oblasti zahraničnej politiky chce LiD podľa Kwasniewského presadzovať budovanie spoločnej politiky Európskej únie. Porozumenie na jej summite v Lisabone preto považuje za "veľký úspech a dobrú zvesť" nie pre záujmy jednotlivých štátov, ale pre celú EÚ, ktorá potrebuje právne, organizačné i politické reformy.
"Európa potrebuje spoločnú politiku nielen energetickú či poľnohospodársku, ale tiež bezpečnostnú a zahraničnú," uviedol poľský exprezident. "Európa musí pochopiť, že čas istého 'komfortu', kedy bolo možné robiť kroky samostatne, sa skončil. V 21. storočí budeme dôležití len vtedy, keď budeme jedným z civilizačných centier a tých je na svete niekoľko."
Poľsko by tiež malo za novej vlády urobiť všetko pre to, aby zlepšilo dialóg s Ruskom, uviedol Kwasniewski. EÚ musí budovať pozitívnu, nie konfrontačnú politiku voči Moskve. Napriek rozdielnym názorom na mnohé zásadné otázky treba hľadať porozumenie v mnohých oblastiach, nielen v politickej, ale aj kultúrnej či sociálnej.
"EÚ nemá najmenší záujem na konfrontačnom kurze voči Rusku," povedal Kwasniewski. "Napríklad energetika: Rusko má plyn i ropu. Európa obe potrebuje a má peniaze. Rusko peniaze potrebuje... skvelá príležitosť na biznis. Ak z toho nebudeme robiť politický problém a element nátlaku, tak ani v tejto oblasti nie je miesto na konfrontáciu."
Pokiaľ ide rozdiely v názoroch Varšavy a Moskvy na členstvo Ukrajiny v NATO, Kwasniewski pripomenul, že rozhodnutie prináleží samotnej Ukrajine. Aliancia by mala Kyjev zapojiť do spolupráce a "veľmi vážne sa zamyslieť aj nad spoluprácou s Ruskom".
"Pretože sa nakoniec ukáže, že NATO a Rusko sú si veľmi blízko, pokiaľ ide o činnosť voči globálnemu ohrozeniu: terorizmu a rôznych etnických napätí," dodal bývalý poľský prezident.
(spolupracovníčka TASR Zuzana Kohútková) gon bar