BEJRÚT 19. októbra (SITA/AFP) - Libanonským poslancom sa s najväčšou pravdepodobnosťou budúci týždeň nepodarí zvoliť nového prezidenta. Na oboch stranách sú veľké spory a bude ťažké rozhodnúť o prezidentovi 23. októbra, povedal Usáma Safa, šéf Libanonského centra pre politické štúdie. Safa sa domnieva, že sa tak stane až na poslednú chvíľu, pričom funkčné obdobie súčasnému prosýrskemu prezidentovi Emilovi Lahúdovi o mesiac vyprší. Aj Nassíb Lahúd, kandidát na prezidenta, ktorý má podporu prozápadnej vládnej koalície, si myslí, že budúcotýždňové zasadnutie sa neuskutoční. Viacerí poslanci tento týždeň priznali, že nie sú pripravení zvoliť novú hlavu štátu. "Nič nenaznačuje ochotu dosiahnuť dohodu," povedal aj poslanec Hizballáhu Hussein Hadždž Hassán. "Myslím si, že zasadnutie sa neuskutoční pre nedostatočné kvórum," povedal.
Mimoriadne zasadnutie zvolal na budúci utorok predseda parlamentu Nabíh Berri, významný člen opozície vedenej Hizballáhom po tom, čo sa poslanci 25. septembra nedohodli na kandidátovi, ktorý by Emila Lahúda nahradil. Odvtedy prebiehali rokovania medzi politickými stranami. Poprední členovia vládnej väčšiny sa snažili získať podporu vo Washingtone a ďalších západných metropolách a opoziční vodcovia sa zas stretli s rôznymi zahraničnými vyslancami v snahe ukončiť krízu.
Šéfovia diplomacií Francúzska, Talianska a Španielska sa majú ešte koncom týždňa v Bejrúte pokúsiť ukončiť krízu, ktorá je najhoršou v Libanone od konca občianskej vojny prebiehajúcej v rokoch 1975-1990. "Chceme sa stretnúť so všetkými politickými silami v snahe dospieť k národnému zmiereniu a vyriešiť krízu, ktorá má dopad na stabilitu krajiny," povedal tento týždeň španielsky minister zahraničných vecí Miguel Angel Moratinos.
Vláda protisýrskeho premiéra Fuáda Sinioru je ochromená odvtedy, čo opozičné sily pozostávajúce z frakcií podporovanými Iránom a Sýriou v novembri minulého roka stiahli šiestich svojich ministrov z vlády v snahe získať v nej väčšie zastúpenie. Sú obavy, že neochota dohodnúť sa na prezidentovi by mohla viesť k vytvoreniu dvoch súperiacich vlád. Mnohí Libanončania sa tiež obávajú, že by mohlo dôjsť k atentátu na ďalšieho poslanca z vládnej koalície. "Myslím si, že môže dôjsť k novému útoku," povedal Safa z Libanonského centra pre politické štúdie. V septembri v Bejrúte zabili prozápadného poslanca Antoina Ghaníma. Stal sa tak už ôsmym zavraždeným prozápadným libanonským politikom od februára 2005, kedy sa celá politických vrážd začala atentátom na bývalého premiéra Rafíka al-Harírího. Prozápadná vláda obviňuje z vrážd Sýriu. Hizballáh v krajine háji sýrske záujmy. Damask patrí k jeho najväčším sponzorom.
Libanonský prosýrsky prezident Lahúd koncom septembra ostro kritizoval pokusy o zasahovanie zo zahraničia do prezidentských volieb v jeho krajine. Vyhlásil, že by to len zhoršilo už aj tak nepokojnú situáciu. Lahúd, ktorého hlavným rivalom je protisýrsky premiér Siniora, na pôde Valného zhromaždenia OSN povedal, že Libanončania sú schopní robiť svoje vlastné rozhodnutia. Hoci neuviedol, aké zahraničné zasahovanie má na mysli, jeho vyjadrenie bolo pravdepodobne namierené proti Spojeným štátom a ďalším členom Bezpečnostnej rady OSN, ktorí otvorene kritizujú Sýriu za to, že podporuje libanonské militantné hnutie Hizballáh, ktoré USA považujú za teroristickú organizáciu. Lahúdovo funkčné obdobie sa končí 24. novembra, ale opozícia pod vedením hnutia Hizballáh voľbu nového prezidenta v parlamente zablokovala. Parlament preto odložil voľbu prezidenta na 23. októbra. Existujú obavy, že ak sa poslancom nepodarí dohodnúť na Lahúdovom nástupcovi, mohlo by to viesť k vytvoreniu dvoch súperiacich vlád.