Ľubľana 19. októbra (TASR) - Politickú orientáciu Slovinska a jeho vývoj pravicovým smerom by mohli zmeniť blížiace sa prezidentské voľby, ktoré sa uskutočnia túto nedeľu. Od získania nezávislosti v roku 1991 sa prezidenti tohto štátu bývalej Juhoslávie prikláňali skôr k ľavicovej politike. Predchádzajúce vládne kabinety preferovali predovšetkým stredoľavý smer až do víťazstva konzervatívnej koalície premiéra Janeza Janšu v roku 2004, keď sa krajina stala súčasťou EÚ a NATO, informoval dnes slovinský denník Dnevnik.
Spory súčasného prezidenta Janeza Drnovšeka s Janšovou vládou viedli k tomu, že sa populárny ľavičiar rozhodol vzdať kandidatúry na druhé prezidentské funkčné obdobie.
Štvrté prezidentské voľby poslúžia ako dobrý indikátor politických nálad pred parlamentnými voľbami, ktoré by sa mali konať koncom budúceho roka.
Nádejným kandidátom na prezidentskú funkciu je bývalý konzervatívny premiér Lojze Peterle (59). Pravdepodobne získa najväčšiu podporu slovinských voličov - medzi 26 až 41 percentami, čo by mu malo zabezpečiť víťazstvo pred zvyšnými šiestimi adeptmi.
Nie je však isté, či mu bude stačiť počet hlasov z prvého volebného kola. Výsledok druhého kola hlasovania, stanoveného na 11. novembra je otázny. Protikandidátmi Peterleho budú pravdepodobne bývalý diplomat Danilo Türk alebo Mitja Gaspari, bývalý guvernér národnej banky, pričom obidvoch politikov podporujú stredoľavé politické strany.
Ani narastajúce rozpory medzi Drnovšekom a premiérom neovplyvnili stabilný rozvoj ekonomiky Slovinska, ktoré v januári tohto roka začalo používať euro.
Oficiálne menovanie nového prezidenta by sa malo uskutočniť koncom decembra.
Peterle (59) je členom konzervatívnej strany Nové Slovinsko a teší sa podpore troch hlavných politických subjektov vládnucej koalície. Muž, ktorý sa stal v rokoch 1990 - 1992 prvým slovinským premiérom, v súčasnosti pôsobí ako člen Európskeho parlamentu.
Štyria čelní prezidentskí kandidáti sa stretli vo štvrtok večer v televíznej debate, ktorá sa však krútila najmä okolo pochybností troch z nich okolo transparentnosti hlasovania v zahraničí. Pred voľbami platí v krajine dvojdňové moratórium.