Lisabon 19.októbra (TASR) - "Máme zmluvu," vyjadrila sa nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová na tlačovej konferencii po rokovaní lídrov Európskej únie (EÚ) v noci na dnes v Lisabone.
Na rokovaniach diplomati z európskych štátov dosiahli dohodu o Reformnej zmluve EÚ, ktorá nahradzuje nefunkčnú európsku ústavu.
Portugalský premiér Jose Socrates, ktorý predsedá summitu EÚ povedal, že zmluva by mala byť podpísaná v Lisabone 13. decembra. Ak ju schváli všetkých 27 štátov, uvedieme ju do platnosti v roku 2009, dodal.
"S touto zmluvou dáva Európa najavo, že európsky projekt napreduje. Teraz sa môžeme sebavedome dívať do budúcnosti," povedal Socrates.
Dve hlavné prekážky stojace v ceste novej zmluve sa odstránili.
Poľsko bude môcť uplatňovať mechanizmus umožňujúci blokovať rozhodnutia EÚ skupine krajín tesne pod hranicou blokujúcej menšiny, takzvaný Ioanninský kompromis.
Taliansko získalo o jedno kreslo v Európskom parlamente navyše tak, ako to požadoval taliansky premiér Romano Prodi, aby krajina nestratila paritu s Francúzskom a Britániou.
Prezident Európskej komisie Jose Manuel Barroso na tlačovej konferencii povedal: "Mnohokrát sme povedali, že reforma nie je cieľom sama pre seba. S týmito inštitúciami sa teraz môžeme starať o najdôležitejšie priority našich občanov."
Bulharsku sa podarilo presadiť, aby názov meny "euro" mohli na svojich peniazoch písať podľa cyriliky, a teda "evro".
Rakúsko získalo garancie, že snahy o zníženie počtu zahraničných študentov na univerzitách v tejto krajine sa nebudú presadzovať na Európskom súde.
Poľsko dosiahlo na summite EÚ všetko, čo chcelo
Poľsko dostalo všetko, čo chcelo v dohode o novej zmluve Európskej únie. Uviedol to poľský prezident Lech Kaczyński po dosiahnutí dohody v piatok v skorých ranných hodinách. Varšava bojujúca o hlasovacie práva pohrozila jej vetovaním, ak nebude zahrňovať takzvaný mechanizmus z Ioanniny, ktorý umožňuje menšine členských štátov únie dočasne pozastaviť rozhodnutia EÚ.
Aj keď podrobnosti kompromisu zatiaľ nie sú presne známe, portugalský premiér José Sócrates uviedol, že poľská delegácia akceptovala návrh na bilaterálnom stretnutí. "To nám umožnilo odblokovať patovú situáciu a dosiahnuť dohodu, ktorá nám teraz dovoľuje povedať, že už máme Lisabonskú zmluvu." Lídri EÚ tiež vyhoveli požiadavke Poľska získať post stáleho generálneho advokáta na Európskom súdnom dvore, ktorý doteraz zastávali len staršie a väčšie členské štáty. Kaczyński privítal dohodu dva dni pred nedeľnými parlamentnými voľbami v Poľsku.
Fico: EÚ má za sebou šesťročnú tortúru
Slovenský premiér Robert Fico dnes privítal dohodu o Reformnej zmluve EÚ, ktorú sa lídrom únie podarilo po dlhých rokovaniach dosiahnuť na neformálnom summite v Lisabone.
"Európska únia má za sebou šesťročnú tortúru. Túto traumu bolo treba ukončiť," povedal Fico s odkazom na proces inštitucionálnej reforme EÚ, ktorá má zefektívniť jej fungovanie po rozšírení o nové krajiny. Slovenský premiér dodal, že teraz nastal čas venovať sa problémom ľudí.
Fico vyjadril presvedčenie, že proces ratifikácie zmluvy, ktorú slávnostne podpíšu 13. decembra v Lisabone - a nie v pôvodne plánovanom Bruseli - na Slovensku prebehne bez problémov.