PEKING 18. októbra (SITA/AFP) - Čínske ministerstvo zahraničných vecí si vo štvrtok povolalo na koberec amerického veľvyslanca, aby mu odovzdalo protestnú nótu v súvislosti s prijatím tibetského duchovného vodcu dalajlámu americkým prezidentom Georgeom Bushom. Pekingu sa nepáčia ani rady amerického prezidenta, ako by mala krajina postupovať v otázke Tibetu.
"Čína vyzýva Spojené štáty, aby bezodkladne prijali efektívne riešenia, ktoré by odstránili strašné dôsledky ich nesprávneho kroku," vyhlásil vo štvrtok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Liu Ťian-čchao. Američania podľa neho musia "prestať podporovať separatistické snahy tibetských síl, prestať zasahovať do vnútorných záležitostí Číny a začať pracovať na konkrétnych krokoch na ochranu čínsko-amerických vzťahov".
Bush v stredu osobne odovzdal dalajlámovi Zlatú medailu Kongresu, ktorá je najvyšším americkým nevojenským ocenením. V tejto súvislosti vyzval Čínu, aby s dalajlámom nadviazala dialóg. Dalajláma je "univerzálnym symbolom mieru a tolerancie, pastierom veriacich a strážcom ohňa svojho ľudu", vyhlásil Bush pri odovzdávaní medaily v budove amerického Kongresu. "Amerika sa nemôže pozerať na porobu nábožensky utlačovaných a pritom zatvárať oči a odvracať sa od nich," povedal americký prezident.
Bush podľa vlastných slov už aj v minulosti vyzýval čínske vedenie, aby nadviazalo kontakt s dalajlámom: "Opakovane som Číňanom hovoril, že náboženská sloboda je v ich národnom záujme. Takisto som im hovoril, že je v ich vlastnom záujme stretnúť sa s dalajlámom," povedal Bush pred ceremóniou novinárom.
Tibet patrí pod čínsku správu od roku 1950, kedy ho Čína vojensky obsadila. Po neúspešnom povstaní v roku 1959 dalajláma ušiel do Indie a v súčasnosti žije na severe krajiny v horskom meste Dharamsala, ktoré je sídlom jeho exilovej vlády. Peking tvrdí, že dalajláma sa usiluje o nezávislosť Tibetu, ale tibetský duchovný líder hovorí, že chce iba širšiu autonómiu pre svoj 6-miliónový národ.