Najvyššie pohorie sveta sa vytvorilo pravdepodobne nárazom Indie na eurázijský kontinent.
Himaláje a Tibetská náhorná plošina sa sformovali po rozdelení superkontinentu a pričlenení indického subkontinentu k Eurázii. Informuje o tom štúdia, ktorú vo štvrtok zverejní britský magazín Nature.
Pred 140 miliónmi rokov bola dnešná India súčasťou superkontinentu nazvaného Gondwana. Neskôr sa rozdelil a vytvoril súčasnú Afriku, Indiu, Austráliu, Antarktídu a Južnú Ameriku.
India sa odčlenila omnoho rýchlejšie ako ostatné časti, podľa nemeckých a indických autorov štúdie sa posúvala o 18 až 20 centimetrov ročne. V porovnaní s tým sa Austrália a Afrika pohli maximálne o štyri centimetre za rok.
Postupovaním na sever India narazila do kontinentu Eurázia približne pred 50 miliónmi rokov. Zrážka mohla spôsobiť zdvihnutie zemského povrchu a vytvorenie Himalájí.
Výskumníci z Nemeckého vedeckého centra (GFZ) v Potsdame veria, že dôvodom rozpadu Gondwany bolo tepelné vyžarovanie zo zemského plášťa. India mohla byť najbližšie k tepelnému centru, čo mohlo spôsobiť, že jej litosférické korene vyhoreli a stala sa plávajúcou platňou. Vedci z GFZ pri meraní litosférických dosiek zistili, že indická by mala byť hrubá iba asi 100 kilometrov. Umožnilo jej to teda pohybovať sa rýchlo a ďaleko.
Autor: afp