Praha 18. októbra (TASR) Bývalá československá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, ktorá v roku 1950 prispela ku nespravodlivému odsúdeniu političky Milady Horákovej na trest smrti, by mala v žalári stráviť päť rokov.
Taký trest dnes navrhol pre 85-ročnú Brožovú-Polednovú štátny zástupca. Návrh je na spodnej hranici sadzby, pretože exprokurátorke hrozilo za podiel na justičnej vražde až 15 rokov žalára.
Mestský súd v Prahe kauzu Ludmily Brožovej-Polednovej prerokúval celý tento týždeň. Dnes rozhodol, že verdikt vynesie po porade 1. novembra. Obžalovaná sa procesu - s odvolaním sa na zdravotný stav - nezúčastnila, ale dala súhlas s tým, aby prebiehal v jej neprítomnosti. Exprokurátorka vinu neuznáva.
Napriek tomu, že od justičnej vraždy Milady Horákovej ubehlo už takmer šesť desaťročí, súd o materiály núdzu nemá. Zachovali sa totiž dobové filmy aj zvukové záznamy s prejavmi vtedajšej prokurátorky, ktorá ostro útočila na Horákovú a obviňovala ju z toho, o čom musela vedieť, že ona ani ďalší obžalovaní nespáchali.
Počas procesu v roku 1950, ktorý historici označujú za frašku, sa v súdnej sieni - takmer ako v divadle - vystriedalo až 4000 divákov. Kauza Milady Horákovej a ďalších 12 spoluobžalovaných bola v réžii komunistickej Štátnej bezpečnosti a okrem Brožovej sa do nej zapojili aj ďalší prokurátori a sudcovia. Výsledkom boli tresty smrti pre Horákovú a ďalších troch mužov, ako aj vysoké tresty pre ostatných obžalovaných.
Milada Horáková, ktorá bola pred vojnou aj po nej poslankyňou, sa stala jedinou ženou, ktorú komunistická totalitná moc potrestala trestom smrti. Poprave Horákovej nezabránila ani žiadosť fyzika Alberta Einsteina adresovaná vtedajšiemu československému prezidentovi Klementovi Gottwaldovi.
(Spravodajca TASR Bohdan Kopčák) bar