Lisabon 18. októbra (TASR) - Pozvanie na návštevu Slovenska, ktoré maďarskému premiérovi Ferencovi Gyurcsányovi adresoval Robert Fico, bude podľa šéfa slovenského kabinetu hlavným bodom krátkeho stretnutia oboch politikov, ktoré sa plánuje na okraj neformálneho summitu EÚ v portugalskom Lisabone.
"Pôjde najmä o to, v akom dátume je pán Gyurcsány pripravený navštíviť Slovenskú republiku .... a predpokladám, že si vymeníme pár slov o politickej situácii," povedal dnes Fico slovenským novinárom pred začiatkom summitu.
Pripomenul, že naposledy navštívil slovenský premiér Maďarsko a teraz je rad na maďarskom premiérovi. "Ak sa pán premiér rozhodne prijať toto pozvanie, bude prijatý so všetkými poctami, ako sa pri oficiálnej návšteve patrí," uviedol. Ako dodal, ak by k návšteve došlo, s Gyurcsányom chce hovoriť o rozvíjaní dobrých susedských vzťahoch.
Slovensko nepotrebuje robiť gestá
Maďarskí predstavitelia po Ficovom pozvaní uviedli, že na to, aby sa návšteva Gyurcsánya mohla uskutočniť, je potrebné gesto zo strany Slovenska.
"Ja neviem, čo je gesto. Mám ísť na súkromnú návštevu do Budapešti? ... Myslím si, že vláda Slovenskej republiky sa správa primerane situácii. Ak niekto poruší pravidlá hry, tak ja si nebudem klásť servítky pred ústa a tváriť sa, že takéto porušenie nenastalo," povedal v súvislosti s nedávnou súkromnou návštevou maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v Komárne.
"My sme neurobili nič také, pre čo by sa mal na nás niekto hnevať. Tu nepobehujú žiadne gardy, my vecne riešime problémy, ktoré prichádzajú na stôl, takže by som bol rád, keby sme sa na vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom pozerali ako na vzťahy medzi dvoma normálnymi krajinami. Ja nič špeciálne na týchto vzťahoch nevidím," povedal a ako príklad ústretového postoja Slovenska uviedol riešenie s národnostným vysielaním Slovenského rozhlasu, pre ktoré vláda z rezervy vyčlenila 45 miliónov Sk.
S gardami sa na Slovensku vysporiadame
V súvislosti s plánmi tzv. Maďarskej gardy rozšíriť pôsobenie aj mimo hraníc Maďarska Fico zdôraznil, že slovenské úrady takýto krok nepripustia.
"My sme sa rýchlo vysporiadali s takou jednou zvláštnou organizáciou, ktorá sa nazývala Slovenská pospolitosť. A ak by sa niekto pokúsil preniesť myšlienku týchto gárd na územie Slovenskej republiky, tak sa s tým vysporiadame ešte rýchlejšie, ako sme sa vysporiadali so Slovenskou pospolitosťou. Naša vláda nebude rešpektovať, aby nám niekto pobehoval po Slovensku v nejakých čižmách a hlásil sa k ideológiám, ktoré sú zakázané, a ktoré nemajú v modernej Európe čo robiť," povedal.
Vzťahy médiá dramatizujú
Prístup slovenskej vlády k otázke vzťahov s Maďarskom premiér označil za štandardný a zdôraznil, že sa nenechá manipulovať médiami.
"Ja chápem, že slovenské médiá sú tretie najslobodnejšie na svete, aj vám k tomu blahoželám, ale to neznamená, že dovolíme, aby nám médiá vnucovali témy, ktoré neexistujú. Médiá vždy preháňali a budú preháňať," povedal na otázku, či vláda nemá v úmysle presunúť záležitosť z bilaterálnej úrovne na medzinárodné fóra. "Ja vôbec nevidím vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom tak, ako ich vidíte vy. A okrem toho máme dnes na Slovensku podstatne viac dôležitejších vecí. Chceme, aby sa ľudia na Slovensku mali dobre, vrátane Maďarov, ktorí na Slovensku žijú, chceme dobré vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom, ale nebudeme rešpektovať zasahovanie do suverenity, vnútorných záležitostí Slovenskej republiky... My sa k otázke slovensko-maďarských vzťahov staviame štandardne," vyhlásil.
(osobitný spravodajca TASR Robert Kolesík) juh