Materiály vtedy z kontrarozviedky vyniesol pracovník, ktorý z BIS odchádzal zo služobného pomeru. Napriek tomu, že BIS o úniku dát dva roky nevedela, teraz tvrdí, že k ich zneužitiu nedošlo. Hovorca BIS Jan Šubert ale priznal, že bývalý pracovník BIS chcel na tajných materiáloch zarobiť.
Došlo celkom isto k ohrozeniu utajovaných informácií, konkrétne k strate dispozície. Keby som to upresnil, tak k tomu, že informácie opustili budovu BIS. Opustili ju kvôli pochybeniu príslušníka, ktorý v tej dobe odchádzal zo služby a odišiel aj s časťou informácií, ktoré opustiť budovu nemali. My to považujeme za vážny problém, ale podľa tých informácií, ktoré máme, BIS podnikla všetky kroky, ktoré jej zákon umožňuje, na to, aby tieto informácie, ktoré boli vynesené, získala späť, a aby sa s nimi nemohli oboznámiť tretie osoby, konštatoval predseda kontrolnej komisie.
V prípade naďalej zostáva viac otázok než odpovedí. BIS ani komisia na kontrolu tejto služby nechcú uviesť ani meno osoby, ktorá za únikom tajných informácií stála, ale ani to, čo bolo ich obsahom. Podľa poslanca Tejca už v čase úniku dát išlo o tri roky staré údaje, dnes sú už šesť rokov staré.
Predseda kontrolnej komisie Jeroným Tejc pripomenul, že kompetencie jeho komisie sú pomerne malé - poslanci z komisie, napríklad, nemôžu nazerať do tzv. živých zväzkov, ale vyšetrovanie kauzy úniku tajných dát bude ďalej pokračovať. Predvolanie či pozvanie by mohol dostať aj bývalý šéf českej rozviedky, generál Karel Randák. BIS ho totiž pred časom, keď sa stretol s novinárom z Českej televízie, sledovala. Jeho sledovanie by mohlo mať s prípadom priamu súvislosť. Hovorca BIS to síce priamo nepotvrdil, ale ani nevyvrátil s tým, že jeho služba nikoho nesleduje bezdôvodne. To vyšetrovanie ešte neskončilo, bude pokračovať. Na budúci týždeň pozveme na rokovanie (komisie) pána premiéra (Mirka Topolánka). Predpokladám, že v rovnakom týždni ešte aj ďalšie osoby. Okrem iných uvažujeme aj o pozvaní pána generála Randáka, ale to bude závisieť aj od (výsledku) rokovania s pánom premiérom, spresnil Jeroným Tejc.
Nejasnosti zatiaľ panujú aj okolo toho, či po zistení úniku informácií BIS okamžite informovala premiéra či vládu. BIS sa priamej odpovedi vyhýba. Ak by sa potvrdilo, že BIS vládu pred rokom neinformovala, je šéf komisie na kontrolu BIS za to, aby riaditeľ BIS Jiří Lang rezignoval.
Ide o zlyhanie jednotlivca, nejde o zlyhanie systému. Pre službu je to vec veľmi nepríjemná. Riaditeľ (Jiří) Lang vníma zodpovednosť, (ale) necíti vinu, reagoval na otázky o možnej rezignácii šéfa BIS hovorca kontrarozviedky Šubert. x x x
Pred týždňom sa v českých médiách objavili špekulácie, že išlo o únik materiálov o kontroverznom českom miliardárovi Radovanovi Krejčířovi. BIS to ale dnes poprela. Špekuluje sa i o tom, že materiály obsahovali kódované informácie o operáciách BIS v ekonomickej oblasti aj o agentoch.
Prípad odstal spád po tom, ako sa bývalý šéf českej civilnej rozviedky - Úradu pre zahraničné styky a informácie (ÚZSI), generál Karel Randák, pred dvoma týždňami stretol v nákupnom centre v Prahe s novinárom a prostredníkom, ale zistil, že ho sledujú agenti BIS. Jedného agenta sa podarilo dokonca chytiť a legitimovať. Randák, ktorý v čele kontrarozviedky stál od roku 2004 do marca 2007, sa proti svojmu sledovaniu následne ostro ohradil a pokúšal sa sťažovať u ministra vnútra aj u šéfov dvoch českých civilných tajných služieb. Šéf BIS Jiří Lang následne informoval, že sledovanie Randáka súviselo s operáciou, ktorá je spojená s vážnym únikom informácií z BIS. Randák však kategoricky odmietol, že by s únikom dát z BIS mal niečo spoločné on, alebo ľudia, s ktorými sa stretol. Totožnosť osôb, s ktorými sa stretol, ale odmietol uviesť.
Možno že zúri nejaký boj buď priamo v BIS, alebo medzi (tajnými) službami, vyslovil pred časom svoje podozrenie exminister vnútra František Bublan. Tento poslanec a bezpečnostný expert ČSSD v rokoch 2001-2004 šéfoval českej civilnej rozviedke ÚZSI a do roku 2006 bol ministrom vnútra.