Bangkok/Peking/Rangún 18. októbra (TASR) - Represívne opatrenia mjanmarskej vládnucej junty a nefunkčný trh majú na svedomí, že takmer päť miliónov obyvateľov trpí nedostatkom potravín v krajine, ktorá patrila kedysi k hlavným ryžovým oblastiam juhovýchodnej Ázie. Informovala o tom dnes organizácia Svetový program výživy (WFP).
"V krajine s nadbytkom jedla by nikto nemal hladovať," uviedol riaditeľ WFP Tony Banbury vo svojej naliehavej žiadosti o poskytnutie väčšieho množstva finančných prostriedkov.
V súčasnosti sa WFP, organizácia pod záštitou OSN, ktorá má ako jedna z mála vládnou juntou povolené v Mjanmarsku pôsobiť, pokúša nasýtiť približne 500.000 ľudí, hoci podľa odhadov trpí nedostatkom jedla približne päť miliónov ľudí.
* * *
Organizácia Human Rights Watch (HRW) vyzvala dnes Čínu, aby využila svoje členstvo v Bezpečnostnej rade OSN a zakročila proti represáliám mjanmarskej junty, ktorá minulý mesiac tvrdo potlačila prodemokratické protestné demonštrácie budhistických mníchov.
Aktivistické hnutie sídliace v New Yorku upozornilo na to, že dátum začiatku Olympijských hier v Pekingu (8. augusta 2008) sa zhoduje s 20. výročím prodemokratických demonštrácií v Mjanmarsku v roku 1988, ktoré vtedy vládne jednotky takisto potlačili.
K prísnejším zákrokom proti mjanmarskej vládnej junte vyzvali Čínu, ktorá patrí medzi jej hlavných spojencov, aj Spojené štáty. Názory USA a Číny kvôli možným opatreniam BR OSN v Mjanmarsku sa v tomto bode rozchádzajú.
"Čínska vláda síce verejne vyzvala mjanmarských generálov na dialóg so svojim odporcami, Peking však na uväznenie, zmiznutie či vraždu demonštrantov nereagoval," konštatovala Sophie Richardsonová riaditeľka organizácie HRW vo svojom vyhlásení.
Japonská vláda zaujala voči barmskej kríze odlišný postoj, ktorý v utorok jednoznačne vyjadrila prerušením finančných dotácií zdravotníckych projektov v Mjanmarsku. Hlavným dôvodom sa stalo zastrelenie 50-ročného japonského novinára Kendžiho Nagaja, ktorý 27. septembra zahynul pri násilnom potlačení prodemokratických protestov v Rangúne.
O deň neskôr sprísnila svoje sankcie aj Európska únia a americký prezident George W. Bush pohrozil podobnými opatreniami.
* * *
Špeciálny vyslanec OSN pre Mjanmarsko Ibrahim Gambari sa pokúsi o návrat do Mjanmarska skôr ako sa vopred určilo, pretože zatýkanie protestujúcich vládnou juntou neprestalo.
Nigérijský diplomat, ktorý v rámci ázijského turné po šiestich krajinách už stihol navštíviť Thajsko a Malajziu, pokračuje do Indonézie, Japonska, Číny a Indie za účelom prediskutovania otázky mjanmarskej krízy. Posledne dve menované krajiny sa považujú za najväčších spojencov vládnucej junty.
1 2 jh ko juh