Lídri EÚ veria, že sa podarí prekonať niektoré posledné výhrady k zmluve. Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso v stredu pred odletom do portugalskej metropoly vyjadril presvedčenie, že sa lídri na schôdzke dohodnú. "Všetci ideme do Lisabonu v duchu záväzku dospieť k riešeniu," povedal v Bruseli.
Poľsko a Taliansko sú medzi krajinami, ktoré majú stále výhrady k dokumentu, väčšina pozorovateľov sa ale domnieva, že ich bude možné prekonať, odložiť alebo ignorovať. Niektorí bruselskí diplomati však považujú poľské vládne dvojičky Kaczynských za obzvlášť nevypočitateľných, nakoľko v Poľsku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby. Ak sa účastníci summitu dohodnú na znení reformnej zmluvy, Európska únia vyviazne zo slepej uličky, do ktorej sa dostala po odmietnutí ústavnej zmluvy Francúzskom a Holandskom v roku 2005.
Zatiaľ čo Británia si zabezpečila väčšinu svojich požiadaviek (červených línií), Varšava stále tlačí na zmeny v hlasovacích právach. Poľsko chce, aby text obsahoval aj tzv. loanninský kompromis, pomenovaný podľa gréckeho mesta, v ktorom sa dosiahol a ktorý umožňuje menšine krajín dočasne zablokovať rozhodnutia EÚ. Väčšie krajiny, ktoré sa k EÚ pričlenili v máji 2004, tiež chcú mať stáleho generálneho advokáta na Európskom súdnom dvore tak ako staršie veľké členské krajiny. Taliansko je nahnevané, že by podľa novej zmluvy malo menej kresiel v Európskom parlamente ako Francúzsko a Británia a chce ďalšie rokovania.
Taliansky premiér Romano Prodi v stredu v Ríme povedal, že "nemôže akceptovať" plánovanú redukciu kresiel. Na základe novej reformnej zmluvy sa má celkový počet kresiel od legislatívneho obdobia 2009 znížiť zo 785 na 750. Ak lídri zmluvu v piatok potvrdia, formálne ju môžu podpísať v decembri. Členské štáty by tak mali rok na jej ratifikáciu, aby 1. januára 2009 mohla podľa plánu vstúpiť do platnosti pred novými európskymi voľbami.